Kaj se je dogajalo v času procesa osamosvajanja Slovenije?
V ponedeljek, 30. junija, je v Vojašnici Franca Uršiča v Novem mestu začela usposabljanje nova generacija kandidatov na služenju prostovoljnega služenja vojaškega roka. Preko 50 kandidatov je pričelo 13 tedensko usposabljanje, ki se bo zaključilo 26. septembra.

V okviru treh faz usposabljanja, ki se opravljajo po programu temeljnega vojaško strokovnega usposabljanja (TVSU), poteka urjenje praktičnih postopkov s poudarkom na vojaški identiteti, psihofizični pripravljenosti, individualnih vojaških veščinah in streljanju z vojakovo osnovno oborožitvijo. Med opravljanjem usposabljanja se v okviru prostega časa (med vikendom v vojašnici) za zainteresirane kandidate organizirajo nevojaške vsebine izobraževanja in usposabljanja, ki so praktičnega značaja tudi v civilnem življenju (na primer pridobitev pogojev za opravljanje vozniškega izpita B kategorije). Nova generacija kandidatov bo pričela usposabljanje v Novem mestu 29. septembra. Rok prijav je do 10. avgusta. Več podatkov je na povezavi https://postanivojak.si/kako-lahko-sodelujem/vojak-prostovoljec/.
V nedeljo, 6. julija, je bila na programu seznanitev s procesom osamosvajanja Slovenije. Dogajanja v tem obdobju jim je predstavil veteran in predsednik OZSČ Novo mesto. Predavanju je sledil ogled filma Vojna brez sovraštva, kjer so se seznanili z vlogo in nalogami teritorialne obrambe in milice v procesu osamosvajanja. Sledila je predstavitev spominske sobe Teritorialne obrambe in muzejske zbirke Teritorialne obramba in naborniška vojska. V spominskem parku v Pogancih jim je Albin Gutman, generalpodpolkovnik v pokoju, vojni poveljnik Teritorialne obrambe Dolenjska ter nekdanji načelnik generalštaba, predstavil dogajanja na začetku vojne na tem mestu ter pojasnil vlogo in pomen spopadov na Dolenjskem.
Skozi predstavitve so udeleženci dobili širši vpogled v to obdobje slovenske vojaške in vojne zgodovine, ki je, na žalost, slabo predstavljeno mladim generacijam. Glede na trenutne razprave v družbi pa je pomembno poznati posamezna obdobja v naši zgodovini, ki so vezna na boj naših prednikov, ki so nam omogočili samostojno državo. A ta ni za vedno samoumevna, še posebej glede na trenutne geopolitične razmere. V kolikor ne bomo sposobni braniti naše samostojnosti, naše države, je ne bo branil nihče drug. Le vzel nam bo kašen del, če se bo zavedal, da nismo pripravljeni in sposobni braniti do sedaj doseženega, tudi z oboroženo silo, če bi to bilo potrebno.
V. Maraš
K. Bizilj
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se