Komu v žepe največji del subvencij: Mafijski posli (evropskih) kmetijskih velikanov
Da se kmetijske subvencije marsikje izkoriščajo za bogatenje elit in koncentracijo zemlje, ki prehaja v monopolno last peščice, sicer vsake toliko bolj potiho začivkajo vrabčki, tokrat pa so subvencioniranje v evropskem kmetijstvu pod drobnogled vzeli novinarji ameriškega New York Timesa. In ugotovili, da se večina pomoči kmetijskim gospodarstvom še posebej v Srednji in Vzhodni Evropi po mafijskem sistemu razdeli med nekaj povezanih kmetijskih podjetij. Pri nas so postopki sicer veliko bolj transparentni, a tudi tu dobijo največ subvencij in državne zemlje velike družbe.

Subvencijski rekorderji pri nas že leta isti
Kakšno je stanje v Sloveniji, komu so dodeljene subvencije in v kakšni višini, kdo so rekorderji, kakšen je promet s kmetijskimi zemljišči, kdo obdeluje največ zemlje, je možno, da bi tudi pri nas zašli v smer delovanja omenjenih držav, kjer očitno kmetijske subvencije, v prvi vrsti namenjene kmetu, izgubijo svojo smer in gredo v roke kmetijskim tajkunom, so vprašanja, ki se najbrž porodijo vsakemu ob prebiranju zgornjih vrstic.
S kmetijskega ministrstva so nam posredovali podatke o izplačilih pomoči kmetijskim gospodarstvom za leto 2018, in sicer se zahtevki izplačujejo ločeno za shemo neposrednih plačil, za ekološko kmetijstvo, za kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila (KOPOP), za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) in za ukrep dobrobit živali. Upravičencem je bilo lani izdanih 122.060 odločb, skupno pa so prejeli 223,1 milijona evrov. Če ta znesek delimo na enake dele, bi to pomenilo, da bi vsak prejel po 1.828 evrov, vendar seveda še zdaleč ni tako, saj je samo največji med prejemniki subvencij, perutninarski gigant PP-Agro, v letu 2018 od države dobil 2,8 milijona evrov. Kot je razvidno iz priložene tabele, so na lestvici desetih subvencijskih rekorderjev že dolga leta ustoličene velike kmetijske družbe: poleg PP-Agro so to še Panvita, Kmetijsko gospodarstvo Lendava, Žipo Lenart, Jeruzalem Ormož, Go-ko, Farme Ihan, Kmetijstvo Črnci, KŽK in Agroemona, iz naslova različnih pomoči pa jim je bila lani na račune skupno nakazana vsota skoraj 12,1 milijona evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se