Biotehniško šolo »rešuje« Šolski center
Biotehniške oziroma kmetijske šole so v lovu za dijaki oblikovale najrazličnejše programe. V Mariboru izobražujejo veterinarskega tehnika, ki se je pokazal za pravo odločitev, saj zanimanje za program presega prosta mesta, povsem drugače je na Ptuju, kjer zadnja leta število dijakov upada. »Biotehniško šolo rešuje le to, da deluje v okviru Šolskega centra Ptuj,« je pred časom dejal direktor Oton Mlakar.

Biotehniška šola na Ptuju je v zadnjih 15 letih programsko ponudbo dopolnila z izobraževalnimi programi na področju hortikulture, okoljevarstva in gastronomije. Tako so pred leti razpisali programa okoljevarstveni tehnik in hortikulturni tehnik (3 + 2), ki pa sta bila zaradi premajhnega vpisa kratkega daha in ju že letos ni bilo med možnostmi za vpis. Ohranjajo še programe: cvetličar, program gastronomske in hotelirske storitve, gospodar na podeželju, kmetijsko-podjetniški tehnik in pomočnik v biotehniki in oskrbi. A tudi v teh oddelkih beležijo vse manjši vpis.
Letos v vseh razredih le še 166 dijakov
Leta 2018 je število dijakov prvič upadlo pod 200, in sicer na 178, v tem šolskem letu izobražujejo le še 166 dijakov. Z vse manjšim zanimanjem osnovnošolcev za biotehniške poklice se ne sooča le ptujska šola, ki je sicer pozicionirana v eni najbolj razvitih kmetijskih območij, ta izziv skušajo nagovarjati prav vse kmetijske šole, tudi s pomočjo Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije. Slednja je lani celo organizirala novinarsko konferenco na to temo. Tudi na kmetijskem ministrstvu so mnenja, da izobraževanje mladih predstavlja nosilni steber razvoja, ne samo kmetijstva, ampak celotnega podeželja.
Mladi na kmetiji dobijo več znanja kot v šoli!
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se