Slabi obeti za pridelovalce pšenice: Odkupna cena za ječmen nižja kot lani
Čeprav je Tatjana Zagorc, direktorica zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri slovenski gospodarski zbornici, že lani obljubljala, da bodo cene pšenice v prihodnje določene že veliko pred žetvijo, se to, kot kaže, tudi letos ne bo zgodilo. Kajti kmetje še vedno ne vedo, koliko bodo dobili za tono pridelka.

Pogovori namreč še vedno potekajo, vendar doslej še niso dali zaključka. Kot pravi Branko Valenko, direktor Kmetijske zadruge Ptuj, je novi sestanek napovedan za prihodnji ponedeljek. »Za zdaj lahko rečem le, da cena pšenice še ni določena, čakamo, kaj bo prinesel sestanek. Znana pa je že cena za ječmen, katerega letina je povprečna; za tono ječmena bo kmet dobil 120 evrov, kar pomeni 15 evrov manj kot lani.«
Sramotilni izračun Kmetijskega inštituta
Da so kmetje močno zaskrbljeni zaradi slabih obetov glede letošnjega odkupa pšenice, pa dodaja član pogajalske skupine Franc Küčan, pomurski kmet, ki obdeluje 60 hektarjev zemlje. »Najbolj nas je osupnil sramotilni izračun Kmetijskega inštituta Slovenije, po katerem je pridelava ocenjena na 148 evrov. Naj povem, da je ta številka že pred desetimi leti znašala 181 evrov. Kmetovo delo ni vredno nič, niti njegova izobrazba niti njegov vložek,« je ogorčen Küčan.
Za primerjavo z lanskim letom: za tono pšenice v premijskem razredu so kmetje dobili 185 evrov, za kakovost A 175, pšenica v razredu B1 je bila ocenjena med 155 in 165 evri, v B2 pa med 150 in 155 evri. Tona krmne pšenice je kmetu nanesla 140 evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se