Nekorekten odnos politike do kmetov: kos kruha ni enak za vse
Epidemija covid-19 je samo potencirala težave v kmetijstvu, povečala neenakost znotraj prehranske verige in pokazala na nekorekten odnos politike do celotnega kmetijskega sektorja, so na seji sveta območne enote KGZS Ptuj ugotavljali njeni člani.

Andrej Rebernišek, direktor ptujskega kmetijsko-gozdarskega zavoda, pravi, da so težave pričakovali že takoj ob izbruhu epidemije, kar se je tudi uresničilo, in to predvsem na področju govedoreje, prašičereje, vinogradništva in turizma. Poročali smo že o viških lanskega vina in slabih obetih za odkup letošnjega grozdja, zaradi katerega bo šel marsikateri vinogradnik v zeleno trgatev oziroma uničenje še nezrelega grozdja. Govedorejcem in prašičerejcem živali ostajajo v hlevih, saj zanje ne najdejo kupca, ko pa ga, dobijo zanje sramotno nizko plačilo.
Mesni predelovalci pa nič ...
Kot norčevanje se zdi pogled na trgovske police, ki so polne uvoženega mesa. »Podobna katastrofa se je nakazovala tudi v prireji mleka, kjer je zaprtje meja grozilo, da bo treba veliko mleka zavreči, a se to po zaslugi velikega truda zadrug ni zgodilo,« je zadovoljen Rebernišek, članica sveta območne enote Karmen Sadek Pučnik pa dodaja, da gre poleg zadrug velika zahvala tudi slovenskim mlekarnam. »Naše mlekarne so nam stopile naproti in so odkupile mleko; samo zaradi tega sodelovanja se mlečni trg ni zrušil. Povsem nasprotno pa se je zgodilo v govedoreji, kjer mesnopredelovalna industrija ni naredila niti koraka k rejcem, še več, na veliko je uvažala iz tujine.«
Šepa organizacija prodaje
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se