© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptujsko polje: Pobrali pridelek hmelja, letina je povprečna


tednik
Senka Dreu
2. 10. 2021, 04.00
Posodobljeno
13:38
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dnevi pred zadnjim dežjem so bili kot nalašč za jesenska spravila pridelkov; živahno je bilo tudi na hmeljiščih podjetja Hmelj Dornava, ki je v lasti družine Šegula.

1633181909_sd-letina_hmelja.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Letošnjo letino hmelja Drago Ciglar, direktor podjetja, ocenjuje kot povprečno, a boljšo od lanske. »Res je, da je bilo vreme zelo muhasto, a na srečo hmelju ni zelo škodilo. Izrazito suh april je sicer pustil posledice na zgodnjih sortah hmelja, ni pa vplival na poznejše sorte. Kakorkoli, v primerjavi z lani smo ga nabrali nekaj ton več.«

Spomnimo, da je bilo leto 2020 za drugega največjega hmeljarja v državi, ki obdeluje 150 hektarjev nasadov na petih lokacijah, eno najslabših v skoraj dveh desetletjih, kar se ukvarjajo s hmeljarstvom. Ob spomladanskem izbruhu epidemije se je pokazalo, da bo sezona zaradi spreminjajočih se navodil negotova, zlasti kar se tiče najema delovne sile iz tujine, saj ni bilo jasno, ali bodo sezonski delavci sploh lahko prišli v Slovenijo. Obetala se je rekordna letina, a je nato dobre rezultate uničilo avgustovsko neurje, ki je zajelo nasade v Moškanjcih in Vidmu, kjer je orkanski veter na skupno 40 hektarjih hmeljišč porušil celo armature. Ker ima hudič navadno več mladih, tudi tu ena nesreča očitno ni bila dovolj, saj ji je sledil še požar v videmski sušilnici. Do požara je prišlo zaradi tehnične napake na peči, in sicer v najmanj primernem trenutku - v času, ko je bilo spravilo hmelja v največjem zagonu. Nastala je gmotna škoda pa tudi dela so zastala oziroma se zamaknila za vsaj teden dni.

»Tokrat vsaj nismo imeli težav s sezonskimi delavci iz tujine oziroma z njihovim prihodom v Slovenijo. Hmelj so tako znova pobirali naši stalni delavci iz Romunije. Najeli smo jih 34, zraven njih pa je bilo v nasadih še 20 domačih delavcev,« je povedal Drago Ciglar.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.