Haloze: V projektu Življenje traviščem pašna oprema že pošla
S projektom Življenje traviščem bo za upravljanje s haloškimi travišči posameznikom, kmetijskim gospodarstvom, društvom in občinam vse do porabe sredstev na voljo za okoli 450.000 evrov različnih pomoči. Doslej je bilo daleč največ zanimanja za pašno opremo, ki je nedavno v celoti pošla.

Lani aprila so Zavod RS za varstvo narave, PRJ Halo in Kmetijsko-gozdarski zavod Ptuj na podlagi projekta Ohranjanje in upravljanje suhih travišč v Vzhodni Sloveniji objavili javni poziv za vključitev v projekt Življenje traviščem (Life to grasslands). Projekt zajema več sklopov in podsklopov: opremo za skupno rabo (gorske kosilnice, kosilnice z nitko, prikolice za prevoz živali), pašno opremo za drobnico, pašno opremo za govedo in osle, odstranjevanje zarasti, sadike visokodebelnega sadnega drevja s pripadajočo individualno zaščitno opremo, pomladitveno rez visokodebelnih travniških sadovnjakov ter nakup in najem zemljišč.
Za pašno opremo za drobnico, govedo in osle je bilo zanimanje tolikšno, da so sredi prejšnjega meseca razdelili prav vso; prijava za ta dva sklopa torej ni več mogoča. Direktor PRJ Halo, projektnega partnerja za podobmočje Haloze, Jernej Golc je povedal: »Do sedaj je prispelo 73 vlog kmetij, od tega za pašno opremo 68. Porabljena je že vsa predvidena oprema, kar pomeni 40 kilometrov ograje za drobnico in prav toliko za govedo in osle. Razdelili smo žico, kole, električne pastirje, izolatorje in napajalna korita.« Poudaril je, da je z naravovarstvenega vidika najprimernejše dolgoročno upravljanje suhih travišč prav kombinacija pozne prve košnje s poznejšo ekstenzivno pašo.
Oslov še ni bilo
Na voljo še 2.100 sadik sadnega drevja
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se