Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Inovativno tudi pri čiščenju odpadnih voda


dolenjski-list
M. Ž.
16. 9. 2011, 08.40
Posodobljeno
17. 09. 2011 · 11:21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_2536_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_2536
img_2536.jpg
img_2540.jpg

Šentrupertski svetniki, ki so se včeraj sestali na prvi seji po počitnicah, so pozdravili novo idejo župana Ruperta Goleta in občinske uprave o urejanju področja čiščenja odpadnih voda. V tej občini radi iščejo inovativne rešitve, za to področje, ki ga naj bi ga po zakonodaji občine uredile do leta 2018, pa župan rešitev vidi v brezenergijski biološki čistilni napravi, s podobno so uspešno rešili čiščenje odpadnih voda za šolo in nov vrtec.

Njihova občina ima sicer že izdelano študijo odvajanja in čiščenja odpadnih voda, ki je pokazala, da je najbolj učinkovito reševanje s centralno čistilno napravo za Mirnsko dolino, vendar le ob predpostavki, da dobimo 80 odstotkov nepovratnega denarja iz države in kohezije. »A glede na situacijo v državi in negativne izkušnje bližnjih občin, kot sta Škocjan in Dolenjske Toplice, ki sta imeli vso potrebno dokumentacijo in denarja nista dobili, in pozitivne izkušnje s čistilno napravo ob šoli, smo začeli razmišljati o alternativni rešitvi – gradnji malih brezenergijskih čistilnih naprav za vsako vas. Ta koncept bi se moral iziti brez nepovratnega denarja,« je pojasnil Gole.

Strokovna ekipa sodelavcev občinske uprave je na terenu že obiskala nekaj vasi ter naredila idejno zasnovo za kanalizacijsko omrežje in izračun stroškov postavitve, v prihodnjih tednih pa na vrsto pridejo še ostale vasi in naselja. Kanalizacijska omrežja namreč želijo graditi že sedaj, sočasno z gradnjo odprtega širokopasovnega omrežja, s čimer bi racionalizirali stroške in manj obremenjevali občane.

Svetniki so se seznanili tudi z uresničevanjem proračuna v prvih šestih mesecih leta. Na prihodkovni strani so pod streho spravili 25,5 odstotka načrtovanih prihodkov, na odhodkovni pa 29,5 odst. odhodkov. Med drugim so sklenili, da bodo pristopili k območnemu razvojnemu partnerstvu Središče Slovenije, za člana skupščine javnega podjetja Komunala Trebnje pa kot predstavnika šentrupertske občine imenovali Uroša Pikla, višjega svetovalca za pravne in komunalne zadeve pri občinski upravi. Dosedanjemu članu, županu Rupertu Goletu, je namreč funkcija prenehala zaradi nezdružljivosti funkcij.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.