Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
PROBLEMATIKA GRADNJE NOVEGA DALJNOVODA

V šmarješki občini vztrajajo pri kabliranju ali odmiku od hiš


Besedilo in foto: L. Markelj
4. 10. 2016, 13.35
Posodobljeno
26. 10. 2016 · 11:13
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

daljnov_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
DALJNOV_001
daljnov_010_0001.jpg

Ekološko društvo Šmarješke Toplice je danes dopoldne v Gostilni in penzionu Domen sklicalo novinarsko konferenco, na kateri so žal maloštevilni publiki in medijem predstavili dolgoletno problematiko umeščanja visokonapetostnega elektrovoda Brestanica-Hudo prek stanovanjskih objektov v Občini Šmarješke Toplice. Gre za rekonstrukcijo visokonapetostnega elektrovoda iz eno sistemskega v dvo sistemskega na trasi, ki gre delno tudi skozi poseljena območja šmarješke občine.

daljnov_008_0001.jpg
Jože Zorko in Karel Lipič.

Zadeva se vleče že od leta 2008 in, kot je povedal predsednik društva Jože Zorko, »člani Ekološkega društva Šmarješke Toplice že osem let preko upravnih in sodnih postopkov dokazujemo, da za novogradnjo Elektrovoda Brestanica – Hudo v občinskih in državnih prostorskih aktih veljavna zakonodaja, ustavna določila, določila AArhuške konvencije, itd. niso upoštevani.« Eles, ki je investitor daljnovoda, je investicijo razdelil na dva dela - prvi del trase od stojnega mesta 1 do 84 (Brestanica - Družinska vas) naj bi obnavljali pod vzdrževalnimi deli, brez potrebnih soglasij in gradbenega dovoljenja, od 84. do 102. stojnega mesta (od Družinske vasi do Hudega) pa z državnim prostorskim načrtom in gradbenim dovoljenjem, ki ga je Eles dobil kljub predlogom in zahtevam društva. Po besedah Zorka je društvo zaradi prve faze nekaj let z Elesom v pravnih in sodnih postopkih, ima dve dobljeni tožbi, Eles je celo uveljavljal prisilno služnost na tem delu in že izplačal nekaj lastnikov zemljišč v koridorju elektrovoda, a društvo je vztrajalo in uspelo dokazati, da Eles nov elektrovod ne more graditi kot obnovo - sodišče je njihovi pritožbi ugodilo in postopek izgradnje prvega odseka je vrnjen v začetno fazo. "Kako bo odreagiral Eles, nam ni znano," je dejal Zorko. Za drugi del trase, v katerem je prišlo celo do sprememb oz. odmika od prvotne trase - kar člane CI čudi, saj tu ni nobenih nepremičnin in ogroženih objektov ali prebivalcev - pa je ekološko društvo na upravnem sodišču sprožilo upravni spor na gradbeno dovoljenje in zadeva še ni končana.

»Ne razumemo obnašanje Elesa, da ne prisluhnejo našim zahtevam, saj se nam gre le za zdravje ljudi in varovanje narave. Zahtevamo vkop oz. kabliranje ali odmik od stanovanjskih hiš. Cena ni tista, ki bi to preprečevala, ravno tako ne arheološko zaščiteno območje,« pravijo v Ekološkem društvu Šmarješke Toplice in dodajajo, da bodo za zaščito svojih pravic, kamor nedvomno sodi zdravje, vztrajali do Bruslja, če bo treba.

daljnov_007_0001.jpg
Člani Ekološkega društva Šmarješke Toplice, na levi Stane Bajuk iz občinske uprave.

Zadaj so močni lobiji

O poslanstvu in delu Zveze ekoloških gibanj Slovenije, katere članica je tudi šmarješko društvo, je spregovoril Karel Lipič in opozoril predvsem na močne lobije na vseh področjih, ki preprečujejo, da bi se katerakoli okoljevarstvena problematika lahko ustrezno rešila, po evropskih standardih. Tudi stroka po njihovih izkušnjah ni neodvisna.

Podporo Šmarječanom je izrekla tudi vodja CI Mirnska dolina Ana Vide in opisala njihov "boj" z Elesom.

V društvu so opozorili še na neskladja med sklepi Občinskega sveta in občinskimi prostorskimi dokumenti ter na neskladja med obveznimi okoljskimi poročili, projektno gradbeno dokumentacijo, gradbenim dovoljenjem.

daljnov_004_0001.jpg

Predstavili so še peticijo Ljudske iniciative Občine Šmarješke Toplice s 314 podpisi občanov, ki zahteva odmik ali vkop visokonapetostnega elektrovoda Brestanica-Hudo na mestih, kjer bi se elektrovod približal stanovanjskim objektom na manj, kot je zakonsko dovoljeno. Na novinarski konferenci so predstavili tudi standard za mejno vrednost SBM-2008, ki velja v EU in ga Slovenija sploh še ni vključila v svojo zakonodajo ter nesreče, ki se v zadnjih letih redno dogajajo na visokonapetostnih elektrovodih v Sloveniji. Posnetke teh so prikazali tudi na projekciji.

Več o problematiki in o stališčih Občine Šmarješke Toplice - to je na novinarski konferenci zastopal Stane Bajuk ter županja Bernardka Krnc - v tiskani izdaji Dolenjskega lista prihodnji teden.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.