Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Odprtje razstave Zlatka Price


Andreja Matijevc muzejska sodelavka
22. 3. 2015, 08.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

v_muzeju_01.jpg
Arhiv Lokalno.si
v-muzeju-01
v_muzeju_07.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sodelovanju z Galerijo Prica–POU Samobor, Samoborskim muzejem in Fundacijo Zlatka in Vesne Prica smo 19. marca 2015, ob 18. uri, v Posavskem muzeju Brežice predstaviti gostujočo razstavo umetnika Zlatka Price (1916–2003). Razstava predstavlja izbor iz donacije Zlatka in Vesne Prica, ki sta del svojega bogatega opusa podarila mestu Samobor in je shranjena v Galerija Prica– POU Samobor ter v Samoborskem muzeju.

Razstavo sta odprla Sanja Horvat Iveković, namestnica župana Občine Samobor in Ivan Molan, župan Občine Brežice. Pricina dela pa sta predstavili kustosinji razstave, umetnostni zgodovinarki, Nikolina Šimunović iz Galerije Prica in Gordana Remussini iz Samoborskega muzeja.

Z gostujočo razstavo v Brežicah se predstavlja njegov slikarski in grafični opus, ki je nastal v pol stoletja dolgem ustvarjanju. Razvoj njegovega umetniškega ustvarjanja se začne v štiridesetih letih dvajsetega stoletja na Akademiji likovnih umetnosti v Zagrebu, ko ustvarja v okviru akademskega realizma. Po vojni se je ustalil v Samoborju, odhod v Indijo leta 1952 pa je velika vzpodbuda v ustvarjanju, ki usmeri njegov razvoj proti izrazito barvitem slogu. Kot posledica indijskih impresij nastajajo cikli: „Samoborski ciklus“, „Plodovi zemlje“, „Ljudje in plodovi“ ter „Anatomija narave“. V sedemdesetih in osemdesetih letih dvajsetega stoletja nastaja njegov najbogatejši „Tarski ciklus“, ki predstavlja vrhunec Pricine ustvarjalne rasti. Izrazno močne slike izkazujejo globoko vero v slikarstvo in predstavljajo njegovo čvrsto vez z Jadranom. Njegovo bogato umetniško ustvarjanje se zaokroži v devetdesetih letih s ciklom „Opatijski dežniki“, kjer nas preseneča s svežino izraza in motivov. Prica je ob neki priložnosti dejal: „Zame slikarstvo ni usklajevanje z dopustnim ali modnim stanjem nekega obdobja, temveč moja notranja potreba, da delam to, kar delam. In da imam to, kar delam, noro rad.“


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.