Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

''Kaj pa Mojca?'' - ali obstaja ženski Kekec?


STA/M. K.
8. 3. 2015, 12.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

weiss.jpg
arhiv; J. M.
V filmu nastopa tudi Maja Weiss. (Foto: arhiv; J. M.)

##IMAGE-3658763##

Art kinematografi po Sloveniji bodo drevi (tudi v KD Črnomelj in KD Krško ob 18. uri) ob mednarodnem dnevu žensk premierno predvajali dokumentarni film v režiji Urše Menart Kaj pa Mojca?, v katerem se avtorica sprašuje, ali obstaja ženski Kekec, njegov ekvivalent, pozitivna narodna junakinja. Po besedah Menartove takšne ikone ni, slovenske travme pa najlepše upodablja Meta iz Samorastnikov.

Meta je ikona, katere zgodba hkrati podpira socialistično propagando proti bogatemu višjemu sloju in Cerkvi, ki jo hoče zatreti, obenem pa upodablja mater, ki se žrtvuje za svoje otroke, se ne da in je kot Kristus, ki je nič ne zlomi, je za STA povedala Menartova.

Metin lik je tipičen predvsem za podeželje, medtem ko kot sodoben urbani lik Menartova izpostavlja Meri iz filma To so gadi. Meri opravlja moški poklic in se ne pusti ukazovati moškim, meni režiserka, ki se z Janijem Severjem podpisuje tudi pod scenarij za film.

Dokumentarec med drugim analizira najpogostejše stavke žensk v slovenskih filmih. V filmih, posnetih med 50. do 70. leti minulega stoletja, prevladuje stavek: "Srečna sem." Tega je izrekla denimo tudi Vesna v filmu Ne čakaj na maj.

Pogosti so stavki, nabiti s krivdo, denimo moškega, ki reče ženski: "Kriva si!" oziroma njen občutek krivde: "Kriva sem." Slednji je značilen sploh za matere, ki se ves čas žrtvujejo, pravi Menartova.

Medtem ko se omenjena stavka umikata iz slovenskih filmov, pa je še vedno aktualen stavek ženske, ki sprašuje moškega: "A spet piješ?" oziroma "A si spet pijan". To je po režiserkinih besedah stereotip, ki ne izgine.

Pri slovenskih mladinskih filmih Menartova pogreša večjo vlogo žensk oziroma deklet. Ti običajno v ospredje bolj postavljajo moški lik, kar se vidi v Poletju v školjki, Sreči na vrvici, podobno je tudi v sodobnih filmih, denimo v Gremo mi po svoje. "Saj so punce v filmu čisto simpatične, a film ne predstavlja njihovih zgodb," pojasnjuje Menartova.

Med snemanjem dokumentarca je na filmska platna prišel film po romanu Dese Muck Panika v režiji Barbare Zemljič, ki po besedah Menartove po dolgem času prinaša inteligentno komedijo z žensko v glavni vlogi.

Celovečerni dokumentarec Kaj pa Mojca? raziskuje vlogo žensk v slovenskem filmu in v filmskih klasikah išče odblesk položaja žensk v družbi. Film predstavi priljubljene, pa tudi manj znane ženske vloge v zgodovini slovenskega filma, piše na spletni strani ljubljanskega Kinodvora.

V dokumentarcu, ki je nastal v produkciji RTV Slovenija, nastopajo Nina Cvar, Štefka Drolc, Mojca Fatur, Nina Ivanišin, Polona Juh, Milada Kalezić, Varja Močnik, Dotoreja Nadrah, Tina Poglajen, Nina Rakovec, Špela Rozin, Majda Širca, Maja Weiss, Barbara in Pia Zemljič ter Milena Zupančič.

Film je prejel nagrado Art kino mreže na Festivalu slovenskega filma v Portorožu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.