FOTO: Izdelovali so prave dolenjske pušlje



Na trebanjski kmečki in rokodelski tržnici, ki jo pripravlja Društvo za razvoj občine Trebnje (Drot), so včeraj poleg pestre ponudbe domačih dobrot obujali bogato dolenjsko izročilo, stare običaje, polne simbolike. Na cvetno soboto so namreč izdelovali butare oz. prave dolenjske pušlje.
Pod budnim očesom mojstrov so pušlje izdelovali trebanjski birmanci. »Tako je že pred 50 leti delal moj oče,« je dejal Lojze Rogelj. »Les je za v peč proti hudi uri. Kar je zelenja, ga dobi v hlev živina. Glavo pušlja pa smo vedno dali v kot za boga, da je bil blagoslov za vse leto.«
Na Dolenjskem je sicer običaj, da mora imeti žegen triintrideset enoletnih leskovih šib v spomin na Jezusovih 33 let bivanja na zemlji. Bel trak, s katerim se povežejo paličice in drugo zelenje, simbolizira vezi, s katerimi je bil Jezus povezan. Na vrhu mora biti še križ – znamenje odrešenja.
Včeraj so v Trebnjem pripravljali tudi dolenjske križce iz oljčnih listkov, ki nastanejo tako, da vsak list preluknjajo in skozi režo vtaknejo drug oljčni list, nameti pa se jih tja, kjer si želijo še posebnega blagoslova - nekateri ga zataknejo med vsako okno za šipo, nekateri na podstrešje, nekateri pa na vsak steber kozolca, da »kozolca veter ne podre«.
V različnih krajih Dolenske sicer poznajo različne običaje izdelovanja pušlja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se