Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bralni klub na Dobu v letu 2011


Petra Ovčar, Knjižnica Pavla Golie Trebnje
21. 9. 2011, 06.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zapori_dob_tjg.jpg
T. J. G., arhiv DL
Obsojenci iz zapora na Dobu tudi letos sodelujejo v bralnem klubu. (Foto: T. J. G., arhiv DL)

##IMAGE-2531426##

Na pobudo obsojencev Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni in Knjižnice Pavla Golie Trebnje tudi letos poteka bralni klub, ki se ga redno udeležuje 13 obsojencev. V prvih dveh letih skupnega sodelovanja smo spoznavali slovenske avtorje in leposlovje. Obsojence smo spodbujali k ustvarjanju in nastala je knjižica Naš klub domišljije. Letos smo projekt zastavili nekoliko drugače. Usmerili smo se k spoznavanju strokovne literature na temo “spoznavanje kultur sveta”, kjer krmarimo med UDK vrstilci, vse od filozofije do zgodovine.

Z obsojenci smo se prvič srečali aprila, ko smo se dogovorili o poteku srečanj. Majsko srečanje je že potekalo v znamenju alternativne zgodovine in starodavnih kultur. Da je bralni klub resnično zaživel, pričajo naslednje besede enega izmed udeležencev kluba:

»Geološka izkopavanja v zadnjem stoletju našega časa so prinesla na plano mnoge dokaze, ki potrjujejo dejstvo, da so pred nami na Zemlji živele mnoge kulture in narodi, ki so dosegli neverjetno visoko stopnjo razvoja, tako v tehnološkem, kot tudi v moralnem pogledu. Nekatere starodavne civilizacije so dosegle zelo visoko stopnjo razvoja in za sabo pustile neštete sledi o svojem obstoju in delovanju, ki jih je zob časa prikril, danes pa jih znanost ponovno odkriva. Med temi dokazi so tudi nekateri zapisi, ki so jih starodavni narodi pustili za seboj. Večina teh zapisov potrjuje dejstvo, da se življenje na Zemlji odvija ciklično in ne linearno, kakor nas učijo.«

Na junijskem srečanju smo pri bralnem klubu spoznavali afriške kulture in se pogovarjali o človekovih pravicah. Srečanja se je udeležila tudi gostja Tina Palaić, etnologinja in kulturna antropologinja, ki nam je zaupala nekaj izkušenj bivanja v eni izmed afriških držav - Gani. Primerjali smo človekove pravice v Sloveniji in na afriškem kontinentu.

Teme, ki jih obravnavamo v okviru bralnega kluba se mnogim zdijo samoumevne, vendar, ko se o njih pogovarjamo, spoznamo, da stvari le niso tako preproste. Vsi skupaj se veselimo naslednjega srečanja, ko bomo odkrivali nove vrzeli s področja duhovnosti in okolja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.