Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zemlji prijazni tudi občini Sevnica in Kostanjevica na Krki


dolenjski-list
T. J. G.
7. 10. 2011, 07.00
Posodobljeno
09. 11. 2011 · 11:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kostanjevica_rotat.jpg
T. J. G.
Kostanjeviški grad. (Foto: T. J. G.)

Društvo Planet Zemlja je sinoči v Marmorni dvorani na Gospodarskem razstavišču razglasilo »Planetu Zemlja prijazne občine 2011«. Priznanja so iz rok ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejana Židana prejeli župani občin Razkrižje, Vojnik in mestne občine Murska Sobota. V kategorij občin do 3.000 prebivalcev je bila med tremi nagrajenimi tudi občina Kostanjevica na Krki, med občinami, ki štejejo nad 10 tisoč prebivalcev, pa občina Sevnica.

pz_obcina4.jpg
T. J. G.
S podelitve priznanj.
obcina_sevnica.jpg
T. J. G.
Sevnica (Foto: Rok Petančič)

Gre za natečaj, ki poteka že drugo leto zapored, letos pa so k sodelovanju povabili tudi Agencijo RS za okolje in Zavod za gozdove Slovenije. Ker gre že za drugi natečaj, ki je bil za razliko od lanskega vsebinsko usmerjen na tri področja (odpadki, gozdovi, komuniciranje – lani le v slednjega), so organizatorji z odzivom več kot zadovoljni. Tudi letos so namreč k sodelovanju povabili vse slovenske občine, odzvala se jih je slaba četrtina.

In s čim sta si občini Kostanjevica in Sevnica prislužili naziv?

V občini Kostanjevica na Krki področje okolja pokriva zgolj eden od zaposlenih, a vendar za osveščanje skrbijo tako ustno (s sestanki, delavnicami, predavanji) kot pisno (prek oglasne table, pisnih navodil in dopisov) in elektronsko (z elektronsko pošto in spletno stranjo), obenem pa osveščajo tudi najmlajše občane.

Občina Kostanjevica ima nekaj gozdov v svoji lasti, z njimi upravljajo z zunanjimi izvajalci, a v njih v zadnjih dveh letih ni izvajala sečnje. V zadnjem obdobju niso izvajali naročil po načelu "zelenih naročil" in tudi ne načrtujejo javnih objektov iz lesa v prihodnjih dveh letih, gledajo pa na leseno gradnjo s simpatijo in podporo.

V tej občini zagotavljajo ravnanje z odpadki v okviru minimuma, ki ga predpisuje zakonodaja. Zbirni center, kamor lahko občani pripeljejo svoje odpadke, ki ne sodijo med mešane komunalne odpadke, pa je zagotovljen v okviru CERO Dolenjska.

Za področje okolja v sevniški občini skrbi posebna strokovna služba, ki deluje v okviru oddelka za okolje in prostor. Občina načrtuje obnovo javnih stavb v energetsko varčna poslopja, svoje občane pa konkretno osvešča z novinarskimi konferencami (tema odpadne vode) ter pripravo vsakoletne ekskurzije ob dnevu Zemlje za osnovnošolce. Vsi občani tudi prejemajo brezplačni mesečnik oz. 14-dnevnik (Grajske novice, Posavski obzornik), kjer objavljajo tematske prispevke.

Občina Sevnica ima nekaj gozdov v svoji lasti in pri njihovem upravljanju sodeluje z Zavodom za gozdove Slovenije. Tako v preteklosti kot v bližnji prihodnosti bodo izvajali javna naročila za javne objekte po načelu "zelenih naročil".

Ravnaje z odpadki je v okviru zakonsko predpisanih zahtev.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.