Predlog novega zakona za dokončanje spodnjesavskih elektrarn

##IMAGE-3462699##
Štirje poslanci iz vrst SDS, SD in SLS so v sredo v parlamentarni postopek vložili predlog novega zakona o izkoriščanju energetskega potenciala spodnje Save. Njegov namen je zagotoviti stabilno financiranje izgradnje hidroelektrarn Brežice in Mokrice, njuno dokončanje do leta 2016 in protipoplavna ureditev Posavja. Zakonski predlog so predstavili danes v Šentlenartu pri Brežicah
Predlog novega zakona o pogojih za izkoriščanje energetskega potenciala spodnje Save so vložili poslanec SDS Andrej Vizjak, poslanca SD Breda Pečan in Matjaž Han ter poslanec SLS Franc Bogovič. Kot je prvopodpisani predlagatelj Vizjak povedal, naj bi novi zakonski predlog hidroelektrarnama Brežice in Mokrice, katerih dokončanje so predvideli za leto 2016, prinesel 150 do 180 milijonov evrov za izgradnjo objektov vodne in energetske infrastrukture.
Po Vizjakovih besedah sedanji, leta 2000 sprejeti zakon o pogojih koncesije predvideva državna proračunska sredstva za izgradnjo infrastrukturnih ureditev za verigo spodnjesavskih hidroelektrarn, kot vir financiranja pa navaja vodni sklad.
Ker je zaradi vse pogostejših povodnji tudi pritiskov na omenjeni sklad vse več, predlagatelji predlagajo prenos financiranja izgradnje akumulacijskih bazenov obeh elektrarn na podnebni sklad, ki ga bodo s prodajo kuponov za izpust ogljikovega dioksida polnili termo objekti, je pojasnil. Gre za nov sistemski vir financiranja, ki naj bi začel delovati leta 2013, je nadaljeval, posledično pa to pomeni optimalno nadaljevanje projekta izgradnje verige spodnjesavskih hidroelektrarn, je menil.
Kot drugi ključni cilj novega zakonskega predloga je Vizjak navedel izgradnjo protipoplavnih objektov do leta 2016, kar je leto kasneje od prvotnega načrta, in preprečitev dosedanjih zamud, ki po podatkih Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) pri eni hidroelektrarni letno stanejo približno šest milijonov evrov, je še opozoril.
Današnje predstavitve omenjenega zakonskega predloga v Šentlenartu pri Brežicah sta se udeležila tudi Han in Bogovič. Po Hanovi oceni je predlog zakona nadstrankarski projekt, ki bo pospešil gospodarstvo oz. gradbeno dejavnost, z njim pa naj bi dobili tudi stabilen vir financiranja.
Model financiranja izgradnje hidroelektrarn preko podnebnega sklada bi po njem lahko postal vzorčen, uporabili pa bi ga lahko tudi pri izgradnji hidroelektrarn na srednji Savi in ob morebitni gradnji teh na Muri, tudi v Pomurju, je še povedal Han.
Po Bogovičevih besedah gre pri omenjenem zakonskem predlogu za iskanje rešitev težav, ki so nastale ob projektu izgradnje zadnjih dveh hidroelektrarn na spodnji Savi. Ker so stališča ministrstva za okolje, da so sredstva vodnega sklada preskromna in omejena, in ker to dogovora izpred desetletja o financiranju iz njega ne podpira več, Slovenija z novim predlogom stopa na novo pot, ki se bo lahko nadaljevala v Zasavju in na Muri, je še dejal.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se