Slovenska elektropodjetja bodo vračala dobiček od prodaje 'hrvaškega dela' elektrike iz Neka

##IMAGE-3626390##
Vlada se je danes seznanila z arbitražnim postopkom o Neku, ki ga je zoper Slovenijo sprožil hrvaški HEP. Ministrstvi za finance in za infrastrukturo morata do 29. februarja izvesti vse potrebne ukrepe za povračilo plačanega zneska od slovenskih elektropodjetij, ki so imela v času nedobave Hrvaški ekonomske koristi od prodaje elektrike drugam.
Vlada se je na dopisni seji seznanila s končno odločitvijo Mednarodnega centra za reševanje investicijskih sporov v arbitražnem postopku, ki ga je zoper Slovenijo sprožila hrvaška družba Hrvatska elektroprivreda (HEP), in sicer zaradi nedobavljene električne energije iz Neka Hrvaški v obdobju od 1. julija 2002 do 18. aprila 2003.
Mednarodni center je namreč nedavno določil višino odškodnine, obresti in stroške, ki jih mora Slovenija plačati - gre za več kot 40 milijonov evrov, potem ko je junija 2009 že odločil v korist Hrvaške, zadnjih šest let pa je potekalo pravdanje zaradi višine odškodnine.
Tribunal je odločil, da mora Slovenija HEP zaradi kršitve dogovora o dobavi elektrike plačati 19,987 milijona evrov. Poleg tega mora povrniti tudi obresti od 1. julija 2002 do dneva poplačila, in sicer polletno po obrestni meri Euribor + dva odstotka.
Hkrati mora Slovenija plačati stroške postopka v višini 10 milijonov dolarjev s pripadajočimi obresti od dneva izdaje odločbe, torej 17. decembra, do dneva plačila, ravno tako polletno po obrestni meri Euribor + dva odstotka.
Slovenija in Hrvaška sta meddržavno pogodbo o Neku podpisali 19. decembra 2001 in naj bi začela veljati s 1. julijem 2002. Hrvaška je pogodbo ratificirala 3. julija 2002, medtem ko je Slovenija v dogovorjenem času zaradi ustavne presoje ni. Ravno to je 'krivo' za nedobavo električne energije.
Do uveljavitve meddržavne pogodbe je prišlo šele z 11. marcem 2003. Slovenija se je nato s hrvaško stranjo sporazumno dogovorila o ponovni dobavi elektrike, in sicer z 19. aprilom 2003.
Električno energijo, ki bi sicer pripadla Hrvaški, je odkupil takratni Eles Gen in jo posredovali naprej HSE, je ob objavi odločitve o višini odškodnine na Odmevih Televizije Slovenije pojasnil prvi mož Gen-I Robert Golob. Po njegovi oceni je prišlo do določenih dobičkov, ki so ostali v Sloveniji, a je teh do 10 milijonov evrov.
Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada danes naložila ministrstvu za finance in ministrstvu za infrastrukturo izvedbo vseh potrebnih ukrepov za povračilo plačanega zneska od podjetij elektrogospodarstva Slovenije, ki so imela ekonomske koristi od prodaje električne energije iz Nuklearne elektrarne Krško (Nek) v tistem času, in ekonomske koristi iz naslova obračuna finančnih neravnovesij med Slovenijo in Hrvaško v času sklepanja pogodbe med slovensko in hrvaško vlado o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v Nek, njenim izkoriščanjem in razgradnjo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se