Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: Zakaj se bo Magna lahko izognila kazni


Štajerski Tednik
3. 4. 2023, 14.00
Posodobljeno
05. 04. 2023 · 15:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ko je kanadsko-avstrijska multinacionalka Magna pred mesecem dni sporočila, da bo zaustavila proizvodnjo v lakirnici v Hočah, se je zavezala, da bo slovenski državi vrnila 18,6 milijona evrov pomoči. Gre za denar, ki ga je Magna prejela po pogodbi o izvedbi strateške investicije.

1680707503_magna1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Uredništvo necenzurirano.si je zanimalo, ali bo morala avtomobilska multinacionalka plačati kakršnokoli kazen zaradi odločitve, da se predčasno umakne iz Slovenije, za sabo pa pusti prazno lakirnico, zgrajeno na nekdanjih kmetijskih zemljiščih.

Po dogovoru z državo iz oktobra 2017, ki je zajemal več pogodb in sporazumov, bi morala Magna v desetih letih v Hočah izpeljati dobrih 146 milijonov evrov vredno investicijo, s katero bi ustvarila najmanj tisoč novih delovnih mest. To se nikoli ni zgodilo. Leta 2019 je začel delovati obrat, v katerem je delalo 200 ljudi. Istega leta je Magna zaprosila za okoljevarstveno soglasje za drugi del gradnje tovarne, kjer je nameravala izdelovati električne avtomobile. Toda ob izbruhu epidemije covida se je začela pot navzdol.

Pogodba kot »edino sankcijo za primer kršitve katerekoli obveznosti investitorja«, torej Magne, predvideva plačilo pet milijonov evrov. Toda, pozor: gre za pogodbeno kazen, ki bi jo Magna morala poravnati le, če investicije sploh ne bi bilo. Teh petih milijonov evrov ji zato ne bo treba plačati, saj je lakirnica v Hočah začela obratovati.

Ko so na necenzurirano.si pregledovali člene pogodbe, so ugotovili, da država od Magne zaradi njenega predčasnega odhoda iz Hoč ne more izterjati kazni. Toda na voljo ima vendarle tudi rezervno možnost – da ji izstavi račun, ker Magna v Hočah nikoli ni ustvarila obljubljenih tisoč delovnih mest. Po formulah iz pogodbe bi lahko Magna v takšnem primeru državi plačala približno 2,6 milijona evrov kazni. Toda država je Magni omogočila tudi četrtinski popust. Zakaj? Ker je začela drugo fazo investicije. To posledično pomeni, da bi morala Magna državi poravnati skupno slaba dva milijona evrov.

V tem primeru bi se verjetno Magna branila z dokazovanjem, da je po njeni oceni število ustvarjenih delovnih mest precej višje. Kot novo delovno mesto bi lahko recimo štela delavca, ki so ga v tovarni ponovno zaposlili po tem, ko so mu prekinili prvotno pogodbo za določen čas.

PC, TM


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.