Spoštovani! Moje težave z zdravjem so povezane predvsem z obolelimi sklepi zaradi degenerativnega artritisa. Že dvakrat sem imela atroskopijo desnega ramena in atroskopijo desnega kolena. V kratkem me čaka operacija – zamenjava kolenskega sklepa. Doma imam infra savno, ki jo zelo rada uporabljam, saj se potem zelo dobro počutim. Zanima me, ali jo bom lahko uporabljala tudi po navedeni operaciji kolena. ŠIFRA: Štajerka
Odgovor je pripravila mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine
Spoštovana Štajerka!
Pri degenerativnih spremembah na sklepih, ki v večji ali manjši meri prizadenejo prav vsakogar, ki ima to srečo, da si nabere večje število let in s tem doseže obdobje, ko sodi med »starejše«, je toplota več kot dobrodošla, saj poživlja krvni obtok, to pa dobrodejno vpliva na sklepe, pa tudi na mišice in vezivno tkivo, ter učinkovito blaži sklepne bolečine. Zato ni nič čudnega, ko pravite, da Vam domača savna dobro dene.
Ne vem, zakaj se sprašujete, ali jo boste, ko Vam bodo v obrabljeno koleno vstavili endoprotezo, še lahko uporabljali. Najbrž si predstavljate kovinske dele, ki bi se ob uporabi savne pregrevali, v resnici pa sodobna tehnologija omogoča uporabo telesu prijaznih materialov: za kovinske dele protez se uporabljajo titan, krom, kobalt, nikelj – točneje, zlitine teh kovin, pa še trajne plastične mase, kot so polietilen, akrilno steklo in tudi keramični materiali. Pri vgradnji umetnih sklepov kirurgi ortopedi uporabljajo cementno tehniko, pri mlajših z dobro ohranjeno kostnino pa tudi brezcementno.
Kar zadeva uporabljene materiale pri endoprotezah, ste lahko povsem brez skrbi glede domače savne tudi po posegu, pogoj je le, da ste sicer zdravi. Posebna previdnost je potrebna pri srčno-žilnih obolenjih in akutnih vnetjih kože. Po posegu je operirano koleno še nekaj časa povečini oteklo, pordelo in toplejše na otip. V zgodnjem obdobju okrevanja Vam bo zato veliko bolj kot segrevanje prijalo hlajenje. Segrevanje neposredno po posegu niti ni dovoljeno: je kontraindicirano, kot rečemo v medicini.
Sprva so najprimernejše hladne obloge, pozneje pa je veliko koristnejša masaža z ledom – kriomasaža. Tudi ta spodbuja krvni obtok, saj se ob prvem stiku s hladom – z ledom pravzaprav, ko počasi drsite z njim po operiranem predelu, žile skrčijo, po nekaj minutah (postopek traja od tri do največ pet minut) pa krč žilja popusti in žile se spet razširijo; s kriomasažo tako dosežete, da lokalno pospešeni krvni obtok hitreje odstrani algogene substance, to je snovi, ki nastajajo ob bolečini, in zato bolečina prej popusti, pa tudi oteklina hitreje splahni. A v takih primerih, v tem zgodnjem pooperativnem obdobju, boste tudi sami hitro ugotovili, da Vam savnanje ne prija. Prav odziv telesa je naš najboljši svetovalec, če mu le znamo prisluhniti.
Svetujem Vam, da se s kirurgom, ko se dogovarjate za poseg, pomenite tudi o vprašanjih, ki Vas morda vznemirjajo, tako na primer o uporabi savne pri umetnem sklepu, pa boste iz prve roke izvedeli vse, kar Vas zanima in skrbi.
Sodobna medicina nam omogoča dobro okrevanje in neovirano gibljivost ter praktično povsem normalno življenje tudi po vstavitvi umetnega sklepa. Temu rečemo dobra funkcionalnost: to je cilj operativnega posega in rehabilitacije po njem. Da funkcionalnost ohranjate, pa je potrebna redna telesna dejavnost. Zato Vam želim, da bi po posegu dobro okrevali in ostali čim bolj vsestransko dejavni.
Lepo Vas pozdravljam,
mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine