Zelišča

Z domačimi pripravki nad kašelj in boleče grlo

Mare Koren
22. 11. 2024, 07.00
Deli članek:

Kašelj, boleče grlo in zamašen nos so v jesenskem in zimskem času najpogostejši simptomi prehladnih obolenj.

Shutterstock
Kašelj z izpljunkom se od suhega razlikuje glede na posledico okužbe.

Najprej moramo razlikovati predvsem vrste kašlja, ki jih ločimo na suh ali dražeč kašelj z izpljunkom. Pri mokrem ali dražečem kašlju je prisoten še izpljunek, ki je gost ali redek, odvisno od tega, ali prihaja iz vnetih sinusov ali vnetih bronhijev, torej pljuč. Iz sinusov izloček spolzi navzdol po grlu in ga je pametno čim hitreje tudi izpljuvati, saj lahko tako preprečimo marsikatero nadaljnjo obolenje ali zaplet.

Kašelj z izpljunkom se od suhega razlikuje glede na posledico okužbe. Slednji je posledica respiratornih virusov in predstavlja močan napor za celotno telo. Posledično imamo pogosto občutek, da nas grlo peče ali boli, praska in žgečka oziroma nenehno moti, čeprav nimamo več vsebine, ki bi jo lahko izkašljali. Vzrok za nastanek kašlja je najpogosteje bolno in vneto grlo, ki nam po navadi otežuje požiranje sline in tudi hrane.

Profimedia
Trpotec je prastara zdravilna rastlina.

Bolečine in vneti mandlji

Kadar so pri vnetem grlu prisotne bolečine ali povečani mandlji, strokovnjaki priporočajo uživanje čajev mete, janeža in koromača, ki bodo omilili bolečino in hkrati pomirili vnetje. V meti najdemo eterično olje mentola, ki je naravni anestetik. Uživajte ga toplega ali sobne temperature, tako boste na naraven način nekoliko »ohladili« vneto grlo in zmanjšali bolečine. Preventivno se zato v jesenskih in zimskih mesecih ustrezno zaščitite pred mrazom. Izogibajte se gneči in ljudem, ki imajo resnejša respiratorna obolenja, saj se boste tako najbolje obvarovali pred prehladi.

Napitek, ki ogreje - v pol litra tople vode dodajte eno večjo cimetovo skorjo in žličko klinčkov ter zavrite. Nato odmaknite z ognja, dodajte eno žličko mletega ingverja in pustite 30 minut. Pred uživanjem čaju dodajte med in limono ter pijte po požirkih do tri skodelice dnevno.

Poleg domačih receptov pri premagovanju vnetega grla in kašlja bodo pomagale tudi inhalacije. V prostor, kjer se čez dan največ nahajate, v izparilnik nakapljajte olje bora, sivke, melise ali mete. Eterična olja lahko nakapljate na robove vzglavnikov, saj boste tako tudi med spanjem vdihovali pomembne eterične učinkovine, ki bodo hitro pregnale prehlad.

Prehladna obolenja običajno spremlja utrujenost, ki nakazuje, da se s telesom nekaj dogaja. Zato je pomembno, da si privoščite dovolj spanca in se dobro naspite. Če imate težave z dihalnimi potmi, potrebujete še toliko več počitka. To vam bo pomagalo ohranjati energijo, potrebno za zdravljenje in preprečitev nadaljnjih zapletov ter širjenje okužbe.

Profimedia
Čaj iz bezga, melise, trpotca in islandskega lišaja pomaga pri suhem kašlju.

Vzdrževanje higiene

Najučinkovitejši način za boj proti bakterijam in virusom, ki ga povzročajo respiratorni virusi, kamor spadata prehlad in gripa, je redno in pogosto umivanje rok. Še posebej po obisku javnih mest ali javnih prevozov, kjer je tveganje za nevaren stik še večje. Roke drgnite 20 sekund in jih po možnosti umijte do komolcev. Držite jih stran od ust, ne grizite nohtov in si ne manite oči. Čistočo si zagotavljajte tudi s pomočjo razkužilnih gelov ali robčkov.

Čaj proti suhemu kašlju

Potrebovali boste bezeg, meliso, trpotec in islandski lišaj. Priprava: uporabite enake dele sestavin in jih med seboj dobro premešajte. V filtrirno vrečko stresite žličko in pol pripravka ter prelijte z 250 mililitri vrele vode. Pustite 15 minut, nato vrečko odstranite. Pijte do pet skodelic dnevno.

Čaj za lažje izkašljevanje

Sestavine za čaj so bezeg, navadni slez, islandski lišaj, komarček, kamilica in materina dušica. Priprava: pripravite mešanico sestavin, ki ste jih pomešali v enakem razmerju. Eno žlico mešanice prelijte s pol litra vrele vode in pustite 15 minut, nato precedite. Čaj osladite z medom in po želji dodajte še nekaj kapljic limoninega soka.

Profimedia
Materina dušica lajša izkašljevanje.

Obloga pri bolečem grlu in otečenih mandljih

Potrebujete dve žlici preslice, pol litra vode in krpo ali brisačo. Priprava: dve žlici preslice kuhajte v pol litra vode okoli pol ure in nato precedite. Vzemite krpo in nanjo nasujte lističe preslice. Zavijte v rolico in namočite v čaj. Zavijte okoli vratu in pustite čim dlje učinkovati.

Za grgranje

Pripravite si eno žličko navadnega repnika, eno skodelico vode ter eno žličko navadnega sleza. Po eno žličko repnika in sleza prelijte s skodelico vroče vode, pustite stati pet minut, nato precedite. Pustite, da se ohladi, nato pa grgrajte večkrat dnevno, dokler bolečine v grlu ne pojenjajo.

Estrada

jasna-jutri-1
Z Jasno in glasno!

Aleksander Pozvek: »Raay je kot avto - strošek, bit pa mora!«

Eminem
Stara 69 let

Umrla je Debbie Nelson, mama raperja Eminema

praznicne-lucke, kranj
Tradicionalno

FOTO: Kranj zažarel v prazničnih lučkah

Charlotte
Talent

Princesa Charlotte in kraljica Elizabeta imata skupnega več kot le zunanjo podobnost

Ansambel bratov Poljanšek z Rudijem Poljanškom v ozadju.
50. letnica

Koncert Veselo v Kamnik – na Veseljaku to nedeljo ob 20.00

svetlana-makarovic, presernova-nagrada
Po četrt stoletja

Foto: Svetlana Makarovič »končno« prejela Prešernovo nagrado

Zanimivosti

odeja, dišeča odeja, sproščanje
Osvežitev doma

S temi nasveti boste pregnali neprijeten vonj z odeje in pregrinjala

2024_11_21_LFT_GM108_Malt_WEB_120-1024x683
Zanimivosti

Slovenske železnice prejele prestižno nagrado ETC, Rail Tourism Awards 2024

jezus
Kristijani ali judi?

Kdo so mesijanski judje, pripadniki vsega pol stoletja starega gibanja

dunaj, slovenske-železnice, praznična-mesta
Zanimivosti

Najlepši praznični izleti z vlakom

sušilna stroj, pralni stroj
Sušilni stroj

Previdno s sušenjem čipkastega perila in športne opreme

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice