Vitamin D

Od aprila do oktobra zadošča že dobre pol ure sonca na dan

Erika Brajnik, naturopatinja
31. 3. 2022, 15.44
Deli članek:

Vitamin D imenujemo paratiroidni hormon, ker izvaja zelo pomembne funkcije za naše telo, prav tako kot hormoni.

Dreamstime
Vitamin D3 se lahko ob sončni svetlobi pod vplivom UVB-žarkov tvori tudi v koži. Vitamin D ima posebno mesto med vitamini, saj nastaja tudi endogeno v telesu s pomočjo sončne svetlobe. Naše telo samo tvori dovolj vitamina D, če nekajkrat na teden po 15 minut soncu izpostavimo obraz, roke in dekolte ali druge dele kože.

V prvi vrsti je pomemben za naš skelet, saj vzdržuje naše kosti močne in zdrave. Poskrbi, da se kosti pravilno obnavljajo in da ohranjajo svojo elastičnost, prožnost ter da se ne osiromašijo; torej deluje proti osteoporozi. Vitamin D spodbuja absorpcijo kalcija in fosforja. Svetovna zdravstvena organizacija svetuje peroralno jemanje vitamina D v zimskih mesecih do 12. leta starosti in po 45. letu starosti.

V sončni polovici leta

Od aprila do oktobra zadošča 30-minutno izpostavljanje soncu za dnevno kvoto vitamina D. Problem pa je dandanes vse večji, ker je zaradi onesnaževanja »kakovost« sonca slabša, zato potrebujemo več vnosa vitamina D peroralno. V živilih ga dobimo premalo (jajca, skuša, losos ... – če pomislimo, da je ves gojeni losos poln antibiotikov, torej skoraj brez vitamina D). Otroci, ki jih je sama kost in koža, ki so suhi in rahitični, nujno potrebujejo integracijo vitamina D z denimo tkivno soljo Calcium phosphoricum za boljšo absorpcijo le tega. Odrasla oseba nad 45 let potrebuje poleg vitamina D še bazični prašek (najbolje zvečer), ki pospešuje absorpcijo vitamina D. Če jemljemo probiotike, pa si zagotovimo enkraten postbiotičen učinek – absorpcija vitaminov in mineralov skozi mikrobioto je optimalna.

Profimedia
Vitamin D: Tudi v določenih živilih se skriva vitamin D, a samo s hrano ga praviloma dobimo premalo.

Ravnovesje in sodelovanje hranljivih snovi

Sinergični vitamini in minerali z vitaminom D so vitamin K, kalcij in magnezij, ki izboljšajo absorpcijo vitamina D. Predvsem so pomembni v tretjem življenjskem obdobju. Kalcij, magnezij in vitamin D izboljšajo zdravje srca, kosti, ožilja in ledvic, saj razkisajo telo, še posebej če bazičen prašek zaužijemo zvečer pred spanjem. Antagonista vitamina D sta vitamina A in E. Če uživamo preveč vitamina A, se vitamin D v telo ne bo vsrkal pravilno – lahko celo za 30 odstotkov manj. Visoke vrednosti vitamina E pa v telesu zmanjšajo absorpcijo vitamina D do 17 odstotkov.

Najprej uredimo prehrano

Zdravje se začne pri mizi; naj bodo naše večerje skromne, čim bolj bazične vse življenje. Poleg tega nas sodobni stil življenja priklene za mizo, in ne v naravo, kjer se lahko izpostavljamo soncu. Naš stil življenja, torej prehrana, telesna aktivnost in spanje, izredno vpliva na naše zdravje (80 %), tega se človek premalo zaveda.

N. Kralj
Erika Brajnik priporoča, naj bodo naše večerje čim bolj siromašne.