Kako izgleda danes?

Foto: Titovo ladjo Galeb so po večletni obnovi odvlekli v reško pristanišče

D.K.
10. 2. 2025, 16.00
Posodobljeno: 10. 2. 2025, 17.28
Deli članek:

Bivšo ladjo Josipa Broza Tita so iz ladjedelnice Dalmont v Kraljevici odvlekli v reško pristanišče. Poglejte, kako izgleda zdaj.

Goran Kovačič/Pixsell/Bobo
Bivšo ladjo Josipa Broza Tita so iz ladjedelnice Dalmont v Kraljevici odvlekli v reško pristanišče, kjer so jo privezali na valobranu Molo longo.

Znamenita Titova ladja Galeb se je po obnovi v ladjedelnici v Kraljevici danes vrnila v reško pristanišče, kjer je privezana na valobranu Molo Longo. 

Ladja ima 87-letno zgodovino, v kateri se je uporabljala za različne namene in doživela številne dramatične preobrate, od potopitev in rešitev do ponovnih obnov. Galeb je bil zgrajen leta 1938. Preden je postala Titova osebna ladje, so z njo prevažali banane. Z razpadom Jugoslavije je pričel razpadati tudi Galeb. Po Titovi smrti je ladja ostala del Jugoslovanske vojne mornarice, po razpadu Jugoslavije pa je bila v devetdesetih letih prodana grškemu ladjarju. Ta jo je pripeljal v ladjedelnico Viktor Lenac z namenom, da jo preuredi v jahto, vendar zaradi finančnih težav ta projekt nikoli ni bil uresničen. Leta 2009 je mesto Reka na dražbi Galeba odkupilo za 150.000 dolarjev, hrvaške oblasti pa so leta 2006 ladjo razglasile za tehnični spomenik nacionalnega pomena.

Goran Kovačič/Pixsell/Bobo
Bivšo ladjo Josipa Broza Tita so iz ladjedelnice Dalmont v Kraljevici odvlekli v reško pristanišče, kjer so jo privezali na valobranu Molo longo.

Obnova je stala 12,4 milijona evrov

top-employer, 2025, zaposlitev, sluzba, delo, jysk, jysk-slovenija, certifikat

Gospodarstvo

Veliko priznanje – JYSK Slovenija je tudi letos prejel priznanje Top employer 2025

Ladja je bila v obnovi v ladjedelnici Dalmont od leta 2019, kjer so opravili številna dela, zaključena oktobra lani. Poleg tega so na Galebu izvedli tudi restavratorska dela notranje opreme, od obnove stenskih in stropnih oblog do vgradnega pohištva in vrat. Del notranjosti je predviden za muzejsko postavitev s štirimi tematskimi sklopi, drugi del za gostinski del s sobami za goste.

Trenutno poteka postavitev muzejske zbirke po projektu oblikovalke Nikoline Jelavić Mitrović, pri čemer se bo opremljanje muzeja nadaljevalo tudi po privezu ladje ob Molo Longo. 

Preureditev ladje v muzej je stala 12,4 milijona evrov, od tega je 4,2 milijona evrov nepovratnih sredstev prispevala EU. Poleg tega je mesto Reka v ladjo vložilo še 1,6 milijona evrov, kar vključuje različne aktivnosti, od nakupa ladje do zaščitnih del, ki so bila potrebna za preprečitev propadanja, saj je Galeb del kulturne dediščine Hrvaške. Sem spadajo tudi načrtovanje obnove in druge sorodne dejavnosti.

Reški župan Marko Filipović je izrazil zadovoljstvo, da je ladja končno prispela v reško pristanišče, kjer bo zaživela novo življenje.

Otvoritev ladje-muzeja bo po njegovih besedah maja ali junija, letno pa naj bi jo obiskalo okoli 50.000 obiskovalcev. "Z njo dobivamo nov muzej, ki ga bo upravljal Mestni muzej Reka in bo pripovedoval zgodbo o zanimivi preteklosti ladje," je povedal.

Direktor Mestnega muzeja Reka Mladen Urem pa je dejal, da privez ladje v reškem pristanišču pomeni začetek zadnje faze obnove. Poteka polaganje talnih oblog in vračilo restavriranega pohištva, sledila bo ureditev stalne muzejske postavitve.

Zanimivosti

varna uporaba interneta (2)
Vsakodnevna nevarnost

Veste, kako ogrožen je vaš otrok na spletu?

Krompirjev golaž s hrenovko
V kuhinji

Recepti za priljubljene jedi na žlico, ki vedno uspejo

hujšanje, kilogrami, dieta
Za vitko linijo

Enodnevni super shujševalni program dela čudeže

petrol, smucarska-zveza-slovenije, szs, smucarski-centi, dobrodelna-akcija
Zanimivosti

Družba Petrol in Smučarska zveza Slovenije znova združili moči za mlade smučarske upe

Kuhinjski molji
Nepovabljeni gosti

Kako se učinkovito znebiti kuhinjskih moljev?

rep06-2025_naslovka
Zanimivosti

Omrežje Metke Zorc: Melania Trump, papež Frančišek, Franc Sever Franta in Milan Kučan