"Ravnanje države je zločin proti človečnosti in kot tako ni zastaralo v skladu z resolucijo Združenih narodov, sprejeto po drugi svetovni vojni," je danes poudarilo sodišče.
Ob tem je državi naložilo plačilo odškodnine petim rasno mešanim ženskam, rojenim v Belgijskem Kongu pod belgijsko oblastjo, ki so jih pred 70 leti prisilno namestili v sirotišnice na podlagi prakse iz kolonialnega obdobja. Ženske so zahtevale po 50.000 evrov odškodnine.
Tožnice so se rodile v Belgijskem Kongu med letoma 1946 in 1950 belgijskim očetom in kongovskim materam. Povedale so, da so jih odvzeli družinam, vzgojene so bile v samostanu, kjer so jih tudi trpinčili. Ko se je Belgijski Kongo leta 1960 osamosvojil, so jih prepustili same sebi.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"Zmagale smo, to je popolna zmaga," je povedala odvetnica žensk Michele Hirsch. Sodbo je označila za zgodovinsko, saj da je prvič, da je država na tej pravni podlagi izgubila sodni postopek zaradi dejanj v času kolonializma.
Gre za prvi primer v Belgiji, ki je osvetlil usodo rasno mešanih otrok, rojenih v nekdanjih belgijskih kolonijah na območju današnjih DR Kongo, Ruande in Burundija. Takih otrok naj bi bilo po poročanju AFP okoli 15.000, uradnih podatkov o njihovem številu sicer ni.
Večine otrok, rojenih iz zveze med temnopolto žensko in belcem, očetje niso priznali in se niso smeli mešati ne z belci ne z Afričani. Zaradi tega so številne prisilno odvzeli družinam in jih namestili v sirotišnice, ki jih je običajno vodila Katoliška cerkev.
Belgija je ozemlje današnje Demokratične republike Kongo nadzorovala od leta 1908 do leta 1960, Burundija in Ruande pa med letoma 1922 in 1962.