Severnokorejski diplomat Ri Il Kyu, ki je služboval na Kubi, je skupaj z družino v Južno Korejo prebegnil že novembra lani, danes poročajo južnokorejski mediji. 52-letnik je po lastnih besedah prebegnil zaradi razočaranja nad severnokorejskim političnim sistemom. Poročila o novem prebegu, najbolj odmevnem od leta 2016, ko je iz Severne Koreje zbežal namestnik severnokorejskega veleposlanika v Londonu Tae Yong Ho, so potrdili tudi v južnokorejski nacionalni obveščevalni službi. Več podrobnosti niso želeli razkrivati.
Ri Il Kyu je v ekskluzivnem intervjuju za južnokorejski časnik Chosun Ilbo razkril, da se je končno prelomilo, ko so mu severnokorejske oblasti zavrnile prošnjo, da bi po poškodbi na zdravljenje, ki ga na Kubi ni mogel prejeti, odšel v Mehiko. Obenem je oblasti obtožil, da je leta 2019 ob vrednotenju uspešnosti prejel nepravično, slabo oceno, ker je zavrnil nekega višjega uradnika na severnokorejskem zunanjem ministrstvu, ki naj bi terjal podkupnine.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kar zadeva njegove zadolžitve na severnokorejskem veleposlaništvu na Kubi, je Ri Il Kyu pojasnil, da je bila njegova glavna naloga preprečiti, da bi Seul in Havana stkala diplomatske vezi. »Šest ur pred prebegom sem kupil letalske karte ter poklical ženo in otroka, da ju seznanim z odločitvijo. Nisem jima omenil Južne Koreje, temveč le, gremo živeti v tujino,« je še pojasnil.
Število prebegov iz Severne v Južno Korejo se je v zadnjih letih sicer zmanjšalo, kar je po navedbah strokovnjakov in človekoljubnih organizacij predvsem posledica strožjih varnostnih ukrepov na meji in precej dražjih uslug, ki jih terjajo posredniki, ki posameznikom pomagajo pri prebegu. Če je še pred desetletjem letno prebegnilo tudi po 2700 Severnokorejcev, naj bi jih v zadnjem letu na jug prebegnilo le 196.