Državni posli

Vplivna odvetnica Zidar Klemenčič naj bi bila v središču dveh odmevnih afer

L. T.
16. 2. 2025, 20.43
Posodobljeno: 16. 2. 2025, 21.00
Deli članek:

Avtovleke na Darsu in nakup stavbe na Litijski: 24UR s tonskimi posnetki in dokumenti obremenil Nino Zidar Klemenčič pri dveh velikih državnih poslih.

Mediaspeed
Nina Zidar Klemenčič

Odvetnica Nina Zidar Klemenčič naj bi preko nekdanjega predsednika uprave Družbe za avtoceste RS (Dars) Valentina Hajdinjaka vplivala na poslovanje te družbe, poroča 24UR. Med drugim pri javnem razpisu za koncesijo za avtovleke, torej pri aferi, ki je Hajdinjaka odnesla s položaja.

Za komercialno televizijo je spregovoril Rok Snežič, ki se ga je že omenjalo kot akterja v slednji aferi. Po njegovih besedah naj bi mu nekdo ponudil dva USB ključka z obremenilnimi posnetki. Prvi naj bi vseboval pogovor o podkupovanju odvetnice v zameno za monopol nad avtovleko na Darsu. Drugi naj bi prikazoval njeno komunikacijo s članom uprave Darsa, ki ga prosi za uslugo v zameno za darilo.

Snežič je dogajanje prijavil policiji. Oseba, ki je prišla do posnetkov, je kasneje izsilila Zidar Klemenčičevo, da ji je v zameno za uničenje dokazov vrnila posestvo, na katerem je imela lastniško pravico. Ta oseba trdi, da je bila priča sprejemanju daril, vključno z ročno uro v vrednosti 28.000 evrov.

Na Darsu naj bi Zidar Klemenčičeva imela velik vpliv na predsednika uprave Hajdinjaka. Pogodbo z njeno odvetniško družbo so sklenili leta 2020, v treh letih pa ji je bilo izplačano skoraj pol milijona evrov, predvsem za svetovanje pri avtovlekah. Odvetniška družba je sodelovala pri pripravi javnih razpisov, kaznovanju podjetij in celo pri spremembi zakonodaje. Po navedbah 24UR obstajajo tudi razlogi za sum, da so dokumenti Darsa končali v njeni pisarni.

Dars je leta 2021 odpovedal pogodbo le podjetju Žonta, čeprav je imelo enake pogoje za odpoved tudi podjetje avtovleka Draganović. Kljub več kazenskim ovadbam zoper oba, so lastniku podjetja Enesu Draganoviću odpisali več kazni. Pričevanja nakazujejo, da je imela Zidar Klemenčičeva tesne stike z Draganovićem, saj da je s svojo družino redno počitnikovala na njegovi jahti.

Zidar Klemenčičeva je vse obtožbe zavrnila in napovedala pravne ukrepe. Hajdinjak in Draganović prav tako zanikata kakršnekoli nepravilnosti, Draganović pa lastnika družbe Žonta Sama Feštajna, ki se je znašel na posnetkih, obtožuje laži in nepravilnosti pri avtovlekah.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Odprto ostaja vprašanje konflikta interesov, saj bi morebitno poslovno sodelovanje Zidar Klemenčičeve in Draganovića pomenilo kršitev zakonodaje. Dokumenti pa razkrivajo, da je Draganović poskušal vplivati na delovno skupino za avtovleke in da mu je bilo odpisanih več kazni.

Zidar Klemenčičeva trdi, da so obtožbe konstrukt, in zavrača favoriziranje Draganovića.

Draganović naj bi financiral tudi nakup stavbe na Litijski

Zgodba pa ima dodaten zaplet, saj naj bi Draganović Sebastjanu Vežnaverju, ki je pravosodnemu ministrstvu prodal sporno stavbo na Litijski, financiral nakup te stavbe. Le dan po tem, ko je Vežnaver od pravosodnega ministrstva prejel kupnino, naj bi Draganoviću nakazal 2 milijona evrov, kasneje pa še 2,3 milijona evrov.

Po neuradnih informacijah 24UR je na dan prejema kupnine odvetniška pisarna Zidar Klemenčič Vežnaverju izdala račun v višini 1,159 milijona evrov.

Zidar Klemenčič in Vežnaver na ta del vprašanj nista odgovorila.

Zanimivosti

Limone
Brezhibna oblačila

Trik z limono bo rešil vaše majice pred madeži deodoranta

krema za roke, nega rok
Brez gub in starostnih peg

Nasveti za mladostno kožo, ki jim morate slediti vsak dan

1aaafinal1AAA1final_LOW
Zanimivosti

Idilično bivanje ob vznožju Šmarne gore

spanje
Spočiti in naspani

Izločite najpogostejše motilce spanca

Cvrtje, krofi
Odpadki

Kaj boste storili z oljem, ki bo ostalo po cvrtju krofov?

rastlinjak
Na vrtu

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom in postavitvijo rastlinjaka?