Na voljo bodo namreč podrobnejše informacije o srednješolskih in študijskih programih, ki jih zanimajo. Celotno dogajanje bo potekalo ob pomoči študentskih organizacij in dijaških skupnosti, pri čemer bo možen tudi ogled študentskih in dijaških domov. Skupno je za študente univerzitetnega izobraževanja v prihodnjem študijskem letu na voljo 20.442 vpisnih mest, za študente višjih šol pa 12.086. 26.008 mest je na voljo za srednješolce.
Z izjemo ljubljanskih fakultet za kemijo in kemijsko tehnologijo ter za računalništvo in informatiko, ki bosta nadobudneže sprejeli v petek ob 9. in 14. uri oziroma ob 11. in 15.30 uri, bodo fakultete danes vrata odprle ob 10. in 15. uri ter ob 10. uri v soboto. Kar zadeva višje šole, na njih informativni dnevi potekajo različno. Na večini srednjih šol bodo informativni dnevi v petek potekali ob 9. in 15. uri, v soboto pa ob 9. uri. Del aktivnosti je na voljo tudi na spletu.
Kot je poročala STA, so pri izbiri študija na voljo tudi rektorati univerz in visokošolska prijavno-informacijska služba, ki bo za bodoče brucke in bruce organizirala osebna svetovanja, na katerih bodo lahko s strokovnjaki, poznavalci študija in univerze, preverili svoje študijske želje in pričakovanja, delavnico prepoznavanja interesov in pomoč pri preračunu pričakovanega števila točk.
Novosti v študijskih programih
Ob tem velja spomniti, da bodo univerze v študijskem letu 2025/2026 uvedle nekaj novosti v visokošolskem izobraževanju, s katerimi se prilagajajo sodobnim zahtevam trga dela ter napredku znanosti in tehnologije. V hitro spreminjajočem se svetu, kjer nova znanja in veščine postajajo ključnega pomena, so takšne prilagoditve nujne za zagotavljanje konkurenčnosti in uspešnosti prihodnjih generacij.
Kot smo že poročali, na Univerzi v Ljubljani uvajajo nov univerzitetni študijski program fizioterapije, ki bo trajal tri leta. Na drugi strani bi bodoče študente utegnil zanimati interdisciplinarni enovit magistrski študijski program farmacije, ki traja 5 let. Slednjega bodo začeli izvajati na Medicinski fakulteti ter Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru.
![sportne-igre-mladih, plazma-sportne-igre, tekmovanje, sport](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/06/f111cd9f0466dfebc68bd3355f1d2e3d/67ada12247310/f111cd9f0466dfebc68bd3355f1d2e3d.jpeg)
Zanimivosti
Začela se je nova sezona Športnih iger mladih
Deficitarni poklici
O tem, kam se vpisati, morajo razmišljati tudi devetošolci. Ker nekaterih mojstrov in poklicev primanjkuje, državi pa je v interesu, da vse veje delujejo optimalno, poskuša slednja za deficitarne poklice mladež privabiti s štipendijami. Gre za tiste poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Kot smo že poročali, so v prihajajočem šolskem letu med deficitarne poklice uvrstili 29 različnih poklicev, od izdelovalca kovinskih konstrukcij, inštalaterja strojnih inštalacij, oblikovalca kovin, avtoserviserja, tapetnika, zidarja, polagalca keramičnih oblog, peka, mesarja, steklarja, kamnoseka do vrtnarja ali cvetličarja gozdarja ali gastronoma hotelirja in še bi lahko naštevali.
Ob tem je možno na Statističnem uradu RS najti podatke za povprečne plače v deficitarnih poklicih za leto 2022. Kamnosek je denimo v letu 2022 zaslužil v povprečju 1500 evrov bruto na mesec, orodjar 1800 evrov bruto, mehanik pa 1700 evrov bruto. Plače rudarjev in gozdarjev pa so zaupne narave in na Sursu niso javno objavljene.