Že lani smo pisali o vladnim izhodiščih za pokojninsko reformo. Starostna meja za upokojitev naj bi se od leta 2028 višala, tako da bi leta 2035 za 40 let dela znašala 62 let. To je dve leti več kot zdaj. Obdobje za izračun pokojninske osnove, ki po veljavni zakonodaji vključuje 24 katerihkoli najugodnejših zaporednih let zavarovanja, bi se od leta 2028 sčasoma podaljševalo na 40 let. Pri tem bi izločili pet let, ki so za posameznika najmanj ugodna.
- Mnogi v pokoj z dokupom delovne dobe, a pozor, včasih se to ne izplača
- Kako dolžina pokojninske dobe vpliva na višino pokojnine?
- Pokojnine 2025: spremembe, dodatki, nadomestila
Radio Slovenija danes poroča na podlagi »neuradno pridobljenega vladnega dokumenta«, v katerem so zajeti predlogi sprememb za sedemletno prehodno obdobje. Zgoraj napisano ostaja enako, odmerni odstotek, ki zdaj znaša 63,5 odstotka za 40 let zavarovalne dobe, bi se postopoma zvišal in bi leta 2034 znašal 70 odstotkov, za 15 let zavarovalne dobe pa 30 odstotkov.
Zanimivosti
Kako vzdržljive so naše najljubše naprave?
Glede upokojitvenih pogojev še vedno ostaja predlog, da zavarovanec pravico do starostne pokojnine pridobi pri starosti 67 let, če je dopolnil najmanj 15 let zavarovalne dobe. Ne glede na omenjeno starost leta 2028 zavarovanec pridobi pravico do starostne pokojnine, ko doseže 65 let in 3 mesece; leta 2034 pa pri 66 letih in 9 mesecih.
Takšni so predlogi vladne strani, ki se bo o finalizaciji pogajala s socialnimi partnerji.