Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Upokojenci
Čas branja 1 min.

SOS: ministrstvo je nove cene oskrbe na domu določilo nižje od obstoječih


L.T. / STA
13. 5. 2025, 19.08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Skupnosti občin Slovenije (SOS) opozarjajo, da dolgotrajna oskrba na domu z določenimi cenami, ki jih je pripravilo ministrstvo za solidarno prihodnost, ne bo zaživela v praksi.

upokojenec
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Izvajalci opozarjajo, da storitev ne bodo mogli zagotoviti, občine pa se bojijo, da obstoječi model ni vzdržen, so sporočili iz skupnosti.

Na današnji seji komisije SOS za dolgotrajno oskrbo so župani ter predstavniki občin soglasno ugotavljali, da so cene storitev dolgotrajne oskrbe na domu, kot jih je določilo ministrstvo za solidarno prihodnost, nižje od obstoječih cen za pomoč na domu, čeprav gre za širši nabor storitev, zahtevnejše delovne pogoje in višje zahteve glede kadra, so zapisali v sporočilu za javnost. Kot so navedli, so izvajalci občine že opozorili, da z izračunanimi cenami ne bodo mogli kriti osnovnih stroškov, kaj šele privabiti novega kadra.

Poleg tega so v občinah opozorili, da številni ključni elementi, kot so normativi, metodologija obračuna potnih stroškov, kadrovske kapacitete, niso dovolj jasno določeni, kar dodatno povečuje negotovost.

Posebej problematična je po njihovem mnenju tudi vzorčna pogodba, ki jo je pripravilo ministrstvo in naj bi jo občine sklenile z državnimi izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe. Pogodba namreč predvideva, da bi občine krile stroške izvajanja, čeprav zakon določa, da se storitve financirajo iz prispevkov, državnega proračuna in doplačil uporabnikov.

Občine zato odločno zavračajo prenos finančnih obveznosti, ki ne temeljijo na zakonodaji, in opozarjajo, da takšnega besedila pogodb ne bodo podpisale.

V SOS zato pozivajo ministrstvo, da pregleda in popravi izračunane cene v sodelovanju z občinami in izvajalci, jasno določi normative, metodologijo in vsebino posameznih storitev ter v celoti preoblikuje vzorčne pogodbe, pri čemer mora biti odgovornost za financiranje storitev jasno določena in zakonita.

Če ministrstvo ne bo upoštevalo argumentov s terena, se utegne zgoditi, da bodo upravičenci od 1. julija dalje sicer začeli plačevati prispevek, vendar storitev zaradi neustrezno zasnovanega sistema ne bo mogoče izvajati, opozarjajo v skupnosti občin.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.