Kot pravi bralka, smo pri nas veliko govorili o plačljivih biovrečkah v trgovinah. Očitno so se kupci s tem sprijaznili in »plačajo vrečko ali pa pridejo s svojo. Zanima pa me, zakaj imajo kupci v Avstriji vrečke na voljo brez doplačila, pri isti trgovski verigi pri nas pa jih moramo plačevati. Da ne govorimo o kakovosti teh vrečk. Če jih preveč napolniš, 'spustijo' že v trgovini. Pa tudi če imaš svojo vrečko, moraš biti zelo pozoren, saj ti jo trgovka na blagajni velikokrat zaračuna. Stane namreč vsega tri cente, kar ni veliko, vendar gre za princip.«
Dodaja, da je skrb za okolje očitno navaden »larifari«. Če bi zares želeli zmanjšati porabo plastike, bi to uvedli na drugih oddelkih trgovine, ne pa da je še vedno preveč izdelkov zapakiranih v plastični embalaži, kupec pa mora plačevati nekakovostne vrečke.
Smo krepko pod mejo 40 vrečk na osebo
Na ministrstvu za okolje pravijo, da dve evropski direktivi določata, da morajo države članice sprejeti ukrepe za trajno zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na svojem ozemlju. »Ti direktivi sta določili, da morajo države sprejeti ukrepe, da letna poraba vrečk ne bo presegla 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do 31. decembra 2019 oziroma 40 vrečk na osebo do konca leta 2025. Zelo lahke plastične nosilne vrečke se lahko izključijo iz nacionalnih ciljev glede potrošnje, a direktiva pravi, da ne bodo brezplačno na voljo na prodajnem mestu, razen če se uvedejo enako učinkoviti instrumenti,« pravijo na ministrstvu.
Vseeno moramo ločiti plastične nosilne vrečke, ki so z ročaji ali brez in so na voljo potrošnikom na prodajnem mestu blaga ali izdelkov, lahke plastične nosilne vrečke z debelino stene manj kot 50 mikronov ter zelo lahke plastične nosilne vrečke z debelino stene manj kot 15 mikronov.
»Za doseganja okoljskega cilja so na prodajnih mestih blaga prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke in morajo biti plačljive z izjemo, da so potrošnikom brezplačno na voljo zelo lahke plastične nosilne vrečke za polnjenje nepredpakiranih živil, kot so sadje, zelenjava, ribe, meso in mesni izdelki, mlečni izdelki, sveže pripravljeni sendviči in druga sveže pripravljena nepredpakirana živila. Distributer mora potrošnike o tem obveščati s pisnim obvestilom na vsakem mestu ponudbe nepredpakiranih živil, na katerem so potrošnikom na voljo tudi take zelo lahke plastične nosilne vrečke,« pravijo, »vsaj pri enem trgovcu smo opazili plačljivost za te vrečke, torej tudi za zelo lahke plastične nosilne vrečke, kar pa ne izhaja iz zakonodaje, temveč iz poslovne politike trgovine.«
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Avstrijci imajo samo biovrečke
Po podatkih ministrstva se pri nas v zadnjih letih poraba vrečk na prebivalca zmanjšuje, s skoraj 13 vrečk na leto na prebivalca je padla že na devet in pol pri zelo lahkih vrečkah. Veliko bolj smo potratni pri lahkih vrečkah, tam jih porabljamo vedno več; v letu 2023 jih je bilo kar 71 na prebivalca na leto. Povečana poraba je tudi pri običajnih vrečkah, kjer smo sicer še vedno pri dobrih dveh na leto, a jih je že več kot leta 2020.
Kljub evropski direktivi, da se vsaka država drugače odloči, kako priti do zastavljenega cilja, se države prilagajajo tudi navadam potrošnikov. Slovenija se je odločila, da bodo te vrečke plačljive.
Glede na pripombo bralke o trgovini v Avstriji smo si ogledali tudi, kako je pri naših severnih sosedih. Tam na leto med kupce pride od 5000 do 7000 ton plastičnih vrečk vseh treh vrst, od leta 2020 pa so prepovedali prodajo in distribucijo biološko nerazgradljivih vrečk, tako da so pri njih na voljo le še biorazgradljive vrečke, ki pa so kupcem v določenih trgovinah na voljo brez plačila.
Pri trgovcu Spar so na naša vprašanja dejali, da so z začetkom leta 2024 umaknili plastične vrečke z oddelka za sadje in zelenjavo, s čimer želijo doseči cilj evropske zakonodaje o zmanjšanju porabe vrečk na 40 vrečk na osebo letno. »Do zdaj je bila poraba plastičnih vrečk na naših oddelkih sadja in zelenjave visoka, s sedanjim ukrepom letno prihranimo približno 105 ton plastike, kar je izjemen dosežek v smeri zmanjšanja plastičnega odpada.«
Vse več kupcev prihaja s svojimi vrečkami
Sicer, pravijo, kupce spodbujajo k trajnostnim izbiram, ena od njih je tudi uporaba mrežastih vrečk za večkratno uporabo. »Paket dveh vrečk stane 1,39 evra, in če jih kupec uporabi enkrat na teden, ga na leto ena vrečka stane samo 0,01 evra,« dodajajo pri Sparu.
Kot omenja bralka, ponujajo tudi plačljive biorazgradljive vrečke. V primerjavi z letom 2023 je lani poraba biorazgradljivih vrečk manjša za tretjino kot pri plastičnih vrečkah, uporaba mrežastih vrečk za večkratno uporabo pa se je potrojila.
Trgovec Mercator pa odgovarja, da pri njih zelo lahke vrečke, ki jih uporabljajo izključno za nepredpakirana živila, na primer sadje in zelenjavo, niso plačljive.