Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Starostna pokojnina: kdaj, kako in pod kakšnimi pogoji do nje?


Uredništvo
30. 4. 2025, 05.43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Starostna pokojnina je temeljna pravica iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Predstavlja dohodek, ki ga posameznik prejema po zaključeni delovni dobi in izpolnjenih zakonskih pogojih. Toda kdaj točno ste upravičeni do nje? Kako visoka bo in kaj vse vpliva na njen izračun?

denar, bankovec, pokojnina, starejša ženska.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična

Kdo je upravičen do starostne pokojnine?

Do starostne pokojnine je upravičen vsak zavarovanec, ki izpolni določene pogoje glede starosti in pokojninske oziroma zavarovalne dobe. Ti pogoji so določeni v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), ki velja od leta 2013 dalje in se še vedno uporablja.

Običajni pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine so:

- 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe ali

- 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Pomembno je razlikovati med pokojninsko dobo (ki lahko vključuje tudi dokupane dobe) in zavarovalno dobo (dejansko delo ali druga obdobja z vplačanimi prispevki).

PREBERITE TUDI: 

pokojnina, računovodja
Profimedia

Kaj pomeni pokojninska doba brez dokupa?

Gre za dobo, v kateri je bil posameznik vključen v obvezno zavarovanje in za katero so bili plačani prispevki. Vanjo ne štejejo dokupi študija ali vojaškega roka, saj ti ne izkazujejo dejanske delovne aktivnosti. Prav zato se 40-letna pokojninska doba brez dokupa pogosto uporablja kot merilo za dejansko delovno aktivno življenje.

Posebnosti in izjeme

Poleg splošnih pogojev obstajajo tudi posebnosti za določene skupine zavarovancev:

Ženske, ki so bile vključene v zavarovanje pred 1. 1. 2013, lahko uveljavijo prehodno obdobje in nižjo starost ob daljši pokojninski dobi.

Zavarovanci, ki so opravljali težka in zdravju škodljiva dela (npr. delavci v rudnikih, metalurgiji) lahko uveljavljajo pravico prej, v okviru poklicnega zavarovanja.

Možne so tudi bonifikacije – dodatna odmera v korist tistih, ki izpolnjujejo pogoje in nadaljujejo z delom ali ki skrbijo za otroke.

Koliko znaša starostna pokojnina?

Višina pokojnine je odvisna od več dejavnikov. Najpomembnejši so:

- dolžina pokojninske dobe,
- osnova za odmero (povprečje najugodnejših 24 zaporednih let zavarovanja),
- odmerni odstotek, ki se razlikuje glede na dolžino dobe in spol.

Za moške, ki izpolnjujejo polno pokojninsko dobo (40 let brez dokupa), znaša odmerni odstotek 63,5 % od pokojninske osnove. Za ženske je ta odstotek enak od leta 2023 dalje.

starejši, pokojnina, upokojenci, izračun.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična

Obstajajo tudi dodatki, ki zvišujejo pokojnino:

- za vsakega otroka (1,36 % dodatka),


- za invalidnost, vojno služenje,
- in za nadaljnje delo po izpolnjenih pogojih (dodatek za odloženo upokojitev).

Kako uveljavljate starostno pokojnino?

Pravico do pokojnine uveljavite pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ). Vlogo lahko oddate:

- osebno na enoti ZPIZ,
- po pošti,
- ali elektronsko prek portala eZPIZ, če imate digitalno potrdilo.

Vlogo lahko vložite najprej 6 mesecev pred datumom, ko želite, da se pokojnina začne izplačevati. Zelo priporočljivo je, da pred tem naročite informativni izračun, saj boste tako dobili vpogled v približen znesek, ki ga lahko pričakujete.

PREBERITE TUDI:

Čeprav se morda zdi mamljivo čim prej zapustiti delovno mesto, pa velja razmisliti: vsako dodatno leto dela pomeni višjo pokojnino. V določenih primerih lahko z odložitvijo upokojitve za nekaj mesecev pridobite več tisočakov dodatka skozi leta.

Starostna pokojnina je pomemben del socialne varnosti v Sloveniji. Uveljavljanje te pravice naj ne bo le birokratski korak, temveč premišljena odločitev, ki upošteva vašo pokojninsko dobo, delovno zgodovino in finančne potrebe. Preden se odločite, preverite vse možnosti, izračune in se po potrebi posvetujte s svetovalcem ZPIZ.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.