© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Spor z državo
Čas branja 2 min.

Za zaprte Petrolove črpalke se zanima portoroško podjetje


S.R.
STA
3. 7. 2025, 18.01
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Spor med Petrolom in vlado se nadaljuje, štirje Petrolovi bencinski servisi pa do nadaljnjega ostajajo zaprti. Zanimanje zanje je medtem izkazalo portoroško podjetje P&P.

petrol servis
Saša Dragoš / Primorske novice
Zaprte bencinske servise v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu je pripravljeno kupiti portoroško podjetje P&P.

V krajih, kjer je Petrol zaprl svoje bencinske servise, v sredo pa sporočil, da po neuspešnih pogovorih z državo ostajajo zaprte, so razočarani. V občini Kostel za soboto napovedujejo državljansko nepokorščino. O njej se bodo v petek odločali tudi v Črnem Vrhu nad Idrijo, v občini Solčava pa se bo na izredni seji sestal občinski svet.

Medtem je po poročanju Radia Slovenije zaprte servise pripravljeno kupiti podjetje P&P iz Portoroža. Petrol je štiri bencinske servise zaprl 23. junija v odzivu na novo uredbo, s katero je vlada regulacijo cen naftnih derivatov vnovič podaljšala in jo dodatno razširila še na avtoceste. Gre za bencinske servise v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu, ki naj bi bi jih bilo zdaj pripravljeno kupiti portoroško podjetje P&P. Petrolu je poslalo nezavezujočo informativno ponudbo za nakup vseh štirih bencinskih servisov.

P&P vodi Peter Polič, ki je za radio pojasnil, da niso iz tega posla, a se jim kot družbeno odgovorni družbi zdi nedopustno, da se to dogaja. "Pripravljeni smo servise držati pri življenju. Verjetno bi servis moral delati vsaj pozitivno nulo," je dejal. V ponudbi konkretne cene še niso navedli, na odgovor Petrola pa še čakajo.

Več kot le točilno mesto

V Skupnosti občin Slovenije so danes vodstvo Petrola in vlado pozvali k skupni rešitvi, ki bo ohranila bencinske servise, še posebej v občinah, ki so razvojno bolj ranljive. "Gre za izjemno resno vprašanje, ki neposredno zadeva kakovost življenja ljudi v manjših in odmaknjenih občinah ter razvoj teh območij. Zapiranje bencinskih servisov bi za prebivalce teh krajev pomenilo dodatne stroške, nevšečnosti in še večjo odrezanost od storitev, ki so v mestih samoumevne," so v odprtem pismu Petrolu in vladi zapisali v Skupnosti občin Slovenije.

Kot so opozorili, je bencinski servis v mnogih krajih več kot le točilno mesto za gorivo - je prostor, kjer ljudje opravijo osnovne nakupe, se srečajo in si zagotovijo osnovne pogoje za mobilnost. Njihovo zapiranje ogroža delovanje lokalnih podjetij, obrtnikov, kmetij, turističnih ponudnikov in vseh, ki so življenjsko odvisni od dostopa do goriva, so zapisali.

Petrolovo kaznovanje občin, občanov in različnih poslovnih subjektov zaradi spora z državo se jim zdi nesprejemljivo. "Pričakovali bi, da ima podjetje te velikosti, različnosti produktov ter povezanosti s sistemom lokalne samouprave v svojem poslovnem modelu tudi prostor za širšo družbeno odgovornost," so zapisali.

Ob tem so v občinskem združenju uperili prst tudi v državo, ki mora po njihovem mnenju poskrbeti, da so državljanom enakopravno zagotovljene vse nujne storitve in produkti. To velja tudi za gorivo, ki je osnova mobilnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.