Odstop Jušića in Poklukarja

NSi vladajočim očita ugrabitev uradniškega sveta in zlorabo institucij

D.K./STA
14. 1. 2025, 16.34
Posodobljeno: 14. 1. 2025, 17.25
Deli članek:

NSi vladajočim očita ugrabitev uradniškega sveta zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića. Očitajo jim tudi zlorabo institucij in povzročitev škode ugledu policije, "zato da bi ščitili nepravilnosti, ki se dogajajo okrog predsednika vlade Roberta Goloba in drugih članov Svobode".

Jure Klobčar
Senad Jušić in Boštjan Poklukar

Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je v izjavi za medije dejala, da vladajoča politika en mesec prepričuje javnost, da z imenovanjem Jušića ni bilo nič narobe. Potem ko po njenih besedah govorice o nepravilnostih ne potihnejo in ko tudi novinarji ter koalicijski partnerji še vedno pričakujejo odgovore, pa "se spomnijo nove pravne telovadbe in se uradniški svet odloči, da predlaga revizijo na vrhovnem sodišču".

Tudi ljudje, ki so sodelovali pri uradniškem svetu, se ne spomnijo, da bi se uradniški svet kdaj odločil za takšen postopek, je dejala. "Mislim, da gre za jasno ugrabitev uradniškega sveta, da dobi vladajoča koalicija še nekaj časa," je dodala. Dodala je, da se tudi pravnik Rajko Pirnat sprašuje o pravni podlagi za takšen ukrep.

Ob tem se Čadonič Špelič sprašuje, zakaj ne ponovijo razpisa, če je bilo vse v redu. To po njenem mnenju pomeni, da "lažejo ali takrat ali pa zdaj". "Ali je treba zlorabiti institucije, kot so uradniški svet, upravno sodišče, tudi vrhovno sodišče, če je bilo vse v redu?" je dejala.

"Po mojih informacijah je bila odločba, da Jušić ne izpolnjuje pogojev, že spisana, potem so pa sledili klici in so ga pač zaprosili, da dopolni svojo vlogo, vmes iznašli čudežno zdravilo, ki se mu reče notranja policijska pravila in tako raztegnili njegove izkušnje kot čigumi," je bila slikovita.

V NSi tako pričakujejo, "da bo nekdo od vladajočih stopil na zavoro in presekal ta gordijski vozel" z razrešitvijo generalnega direktorja policije, ki bi moral po njihovem mnenju odstopiti sam. "Potem pa pojdimo v nov razpis in v nova dokazovanja, seveda z novo, drugo neodvisno komisijo znotraj uradniškega sveta," je dodala.

Odideta naj oba, generalni direktor policije in minister

Gre za krizo vodenja policije, ki je v samostojni državi še ne pomnijo, na kar ne opozarjajo le opozicijski poslanci, ampak tudi strokovnjaki, je podčrtala poslanka. Prav tako jo čudi, da je na položaju še vedno minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.

tetrapak1

Zanimivosti

Iz embalaže Tetra Pak v reciklirane robčke

Stranke, ki so zavezane demokraciji, ne morejo drugega, kot zahtevati, da odideta oba, ali pa glasovati za interpelacijo, je dejala. Sledno so zoper Poklukarja spisali v NSi, podpise pa so prispevali tudi v SDS in nepovezani poslanci. S tem je apelirala na koalicijski stranki SD in Levico, ker v nasprotnem primeru bosta "enako kriva tisti, ki krade, in tisti, ki drži vrečo".

V Levici sicer po današnjem sestanku z ministrom Poklukarjem pričakujejo Jušićev odstop, predvsem zaradi nepravilnosti v centru za zaščito in varovanje. Če ne bo odstopil, se bodo glede glasovanja ob interpelaciji Poklukarja v poslanski skupini še pogovorili.

Neomajne podpore Poklukar prav tako ne uživa v koalicijski SD, tudi poslanci slednje so se danes sestali z ministrom. Že v ponedeljek pa so povedali, da pričakujejo ponovljen razpis za generalnega direktorja policije. "Ne vem, če nas lahko Poklukar prepriča, ne da ponovi razpis," je ob tem dejal prvak SD Matjaž Han.

Sklep o izpolnjevanju pogojev Jušića nezakonit

Uradniški svet se je namreč odločil, da bo vložil predlog za dopustitev revizije na del sodbe, v katerem je upravno sodišče ugotovilo, da je bil sklep o izpolnjevanju pogojev Jušića nezakonit. Kot je za STA v ponedeljek navedel uradniški svet, so se za predlog odločili zaradi "bistvene kršitve določb postopka v upravnem sporu".

Med temi so našteli nezadostno obrazložitev pravnega interesa tožnika za vložitev ugotovitvene tožbe, kršitev določbe o materialnem procesnem vodstvu in kršitev določbe, na podlagi katere je upravno sodišče ugotovilo nezakonitost sklepa posebne natečajne komisije zaradi njegove pomanjkljive obrazložitve, glede na to, da se je v preteklosti ob enakem standardu obrazložitve v podobnih primerih to isto sodišče že spustilo v vsebinsko presojo izpolnjevanja pogojev.

V nadaljevanju bo vrhovno sodišče odločilo, ali bo dopustilo revizijo in če da, glede katerih vprašanj. Tožena stranka bo imela zatem 15 dni za vložitev revizije, argumentirane v polnem obsegu, so pojasnili na uradniškem svetu.