V SD, kjer so v ponedeljek znova poudarili, da pričakujejo ponovitev razpisa za generalnega direktorja policije, so po srečanju s Poklukarjem izpostavili, da bi bila najlažja pot do tega odstop Jušića. "Z njegovim odstopom pridemo v fazo, ko se lahko razpis ponovi. Če na razpisu, na katerem je bil izbran Jušić, ni bilo nič narobe, se lahko ponovno prijavi in se s tem umakne senca dvoma z njegovega imenovanja in direktorovanja," je dejal vodja poslancev SD Jani Prednik.
To je po njegovih besedah tudi higienski minimum, ki ga pričakujejo v stranki.
Prednik je sicer ocenil, da na današnjem sestanku niso izvedeli nič novega, vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec pa, da so imeli strankini poslanci s Poklukarjem odkrit pogovor, predvsem glede "političnih implikacij, ki jih imajo vsi očitki". Bolj kot očitki iz interpelacije Poklukarja, ki so politično orodje opozicije, so po njegovi oceni kritična razkritja nepravilnosti pri delovanju centra za varovanje in zaščito.
Minister danes izjav za medije ni dajal, pozno popoldan so na ministrstvu v skopem odzivu navedli, da se je Poklukar v DZ sestal z obema koalicijskima partnericama ter "v odkritem pogovoru predstavil dejstva, s katerimi je zavrnil očitke iz interpelacije, ki jih bo tudi predstavil ob obravnavi interpelacije v državnem zboru".
"Nekdo dejansko nosi tudi objektivno odgovornost za to stanje in zelo težko je to delovanje nekaterih na centru za varovanje zaščito opravičevati. Težko je zagovarjati, da se po več kot 14 mesecih šele sedaj odpravljajo stvari. Za te so verjetno številni vedeli dlje časa in seveda prvi neposredni odgovoren za to je direktor," je Vatovec dejal o sporočilu, ki so ga predali ministru.
V Levici ob tem ocenjujejo, da bi odstop Jušića lahko razbremenil in ubranil ugled policije, pa tudi ministrstva za notranje zadeve ter tudi celotne vlade in koalicije. Jušić je sicer v ponedeljek za Delo navedel, da o odstopu za zdaj ne razmišlja.
Bo o usodi ministra odločila interpelacija?
O tem, ali minister Poklukar ob prihajajoči interpelaciji lahko ostane na položaju, je Vatovec ocenil, da bo vse "odvisno od tega, kako se bodo stvari odvile". Nekatere ministrove razlage so po njegovem mnenju tudi deloma upravičene. "Ampak mislim, da se ta trenutek ne pogovarjamo toliko izključno o odgovornosti ministra za notranje zadeve, ampak predvsem o dogajanju na policiji. Če se že praktično cel mandat pogovarjamo o političnem vmešavanju v delu policije, se dajmo držati te ločnice. Generalni direktor je tisti, ki skrbi za red in za to, da policija deluje tako, kot mora delovati. V tem primeru ni bilo tako," je dejal.
Podpora Levice ministru ob prihajajoči interpelaciji je tako po napovedih Vatovca odvisna od tega, kako se bodo stvari odvile v naslednjih dneh. Po njegovih besedah jim je tudi minister dejal, da razume njihov položaj, zato so "zdaj pravzaprav v pričakovanju tega, kakšno potezo bo on potegnil". Odgovornost šefa policije je namreč po oceni Levice večja in ni neposredno povezana z interpelacijo, bo pa na njihovo glasovanje vplivalo tudi razreševanje tega problema.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Podobno so tudi v SD danes ponovili, da glasovi proti interpelaciji z njihove strani niso zagotovljeni.
Obe koalicijski partnerici, kot kaže, zdaj čakata na nadaljnje poteze notranjega ministra in generalnega direktorja policije. Pred glasovanjem o ministrski usodi Poklukarja, ki bo na dnevnem redu DZ predvidoma prihodnji teden, pa pričakujejo še kakšen pogovor, tudi znotraj lastnih poslanskih skupin.
Poklukar ima v Svobodi neomajno podporo
V poslanski skupini največje vladne stranke Svoboda, iz kvote katere prihaja tudi minister, pa medtem zatrjujejo, da ima ta v njihovih vrstah neomajno podporo. Ocenjujejo, da je minister podal ustrezna pojasnila na vse očitke. "Pojasnila so ustrezna, na interpelaciji ga bomo branili soglasno," je danes dejala vodja poslancev Nataša Avšič Bogovič.
Domnevne nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito
Interpelacija Poklukarja je sledila ob nepravilnostih na centru za varovanje in zaščito ter po ugotovitvi upravnega sodišča o kršitvi v postopku imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića. Na ministra pa letijo tudi očitki o nakupu stražarskih hišk za policiste, nasilju na območjih z romskim prebivalstvom, opustitvi dolžnega ravnanja in izgubi zaupanja v ministrsko funkcijo.
V javnosti sicer že nekaj časa odmevajo očitki o domnevnih nepravilnostih v centru za varovanje in zaščito. Po poročanju današnjega Večera pa je prišlo tudi do zmede pri varovanju tožilcev in sodnikov, ki so vključeni v sodna procesa proti domnevnim članom Kavaškega klana na ljubljanskem okrožnem sodišču.
Tako naj bi sodnici in štirim tožilcem v petek ukinili fizično varovanje, varovane osebe pa so o ukinitvi obvestili vodje varovanja, ne pa center za varovanje in zaščito. A se je nato zgodil preobrat, saj so varnostniki že čez nekaj ur z vrha CVZ prejeli nov ukaz, da fizično varovanje za sodnico in tožilce ostaja, je poročal Večer. K temu naj bi pripomogle tudi pritožbe nekaterih varovanih oseb in vodij varovanja na vodstvo policije oziroma CVZ.
"Center za varovanje in zaščito je ravnal v skladu z aktualizirano oceno ogroženosti, ki jo je pripravila delovna skupina. Ker ni predhodno obvestil predstojnikov organov ogroženih oseb z aktualno oceno ogroženosti, policija ni prekinila varovanja in nadaljuje s fizičnim varovanjem ogroženih oseb do preklica," pa so pojasnili na Generalni policijski upravi. Dodali so, da je vsebina ocene ogroženosti tajen podatek. Pojasnili so še, da policija v tem primeru dodatni ukrep fizičnega varovanja ogroženih oseb izvaja od 29. novembra lani in da ni prenehala z njegovo izvedbo.