Z letom 2025 so se v plačnem sistemu javnega sektorja uveljavile nekatere spremembe, med katerimi je bistvena nova plačna lestvica. Predvideno je namreč postopno povišanje plač, pri čemer se spreminja tudi vrsta pravil pri določanju plač zaposlenim, napredovanju in nagrajevanju. Dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja o zvišanju plač javnim uslužbencem medtem precejšnje glavobole povzroča občinam, ki morajo zagotoviti plače za svoje zaposlene, za zaposlene v občinskih javnih zavodih in zaposlene v vrtcih. Številne občine so tako že napovedale višanje cen posameznih storitev, tudi vrtcev. V Skupnosti občin Slovenije so že v začetku decembra pojasnili, da bodo podražitve odvisne od sistematizacije delovnih mest, starosti oziroma izkušenosti kadra in seveda od politične volje, a mora na koncu vsako podražitev odobriti posamezen občinski svet. Velja omeniti, da se izračun cene vrtca razlikuje od družine do družine, saj se višina plačila ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo ter se določi v odstotku od cene programa za vrtec in na podlagi uvrstitve v dohodkovni razred.
Sredi decembra so se za podražitev vrtčevskih programov s 1. januarjem letos odločili v Mestni občini Velenje. Svetniki so namreč podprli predlog o podražitvi vrtčevskih programov za 14,3 odstotka. Po navedbah ravnateljice Vrtca Velenje Nataše Doler vrtec, ki deluje na 16 lokacijah, posluje z izgubo zaradi prenizkih ekonomskih cen vrtčevskih programov, zato potrebujejo podražitev. Ob tem je bil po oceni občinskih strokovnih služb glavni razlog za povišanje cen programov predvideno zvišanje plač zaradi nove plačne reforme.
Za pojasnila, ali zaradi zvišanja plač javnim uslužbencem razmišljajo o podražitvah cen vrtcev, smo se obrnili na slovenske mestne občine. Na njihove odgovore še čakamo. Ob tem velja spomniti, da je denimo v Mariboru spomin na podražitev vrtcev še svež. Nazadnje so se podražili 1. oktobra letos, in sicer za nekaj več kot pet odstotkov. V Ljubljani so zadnjo občutno podražitev vrtcev, ki je znašala kar 27 odstotkov, potrdili konec septembra 2023.
Medtem je že jasno, da so se za zvišanje cen vrtcev odločili v nekaterih manjših občinah.
Podražitev v Žužemberku in Šentjerneju
Tako je po poročanju Dolenjskega lista povečanje stroškov dela zaradi sprejema nove plačne reforme v nehvaležno odločitev pahnilo žužemberške svetnike. Ti so na zadnji seji v letu 2024 potrdili povišanje ekonomske cene vrtcev v občini. Nove cene že veljajo od 1. januarja letos. Cene za prvo starostno obdobje so se povišale za 13,15 odstotka, medtem ko je vrtec za drugo starostno obdobje dražji za 6,4 odstotka. Kot je takrat pojasnil svetnik Rok Zupančič, starši v povprečju plačujejo 37 odstotkov ekonomske cene, tako da večji delež te podražitve, ne glede na vse, nosi občinski proračun.
Ekipa
Projekt Šolar na smuči bo tudi letos omogočil dogodivščine na snegu
Z novim letom so podražitev vrtca dočakali tudi v Šentjerneju. Tamkajšnji vrtec Šentjernej se je po letu in pol od zadnje podražitve podražil za devet odstotkov. Župan Jože Simončič je poudaril, da se podražitvam ni bilo več mogoče izogniti. Ravnateljica vrtca Ana Srpčič je ob tem pojasnila, da so vzrok za podražitve zlasti povišani stroški dela, torej plač, dvig regresa za letni dopust in za prehrano med delom in redna napredovanja. Občina Šentjernej krije razliko med plačilom staršev in ceno programa v vrtcu, ob sprejeti novi ceni pa je mesečni strošek občine za devet odstotkov višji, poroča Dolenjski list. Ob tem je ravnateljica poudarila, da se v tem predlogu nov Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju še sploh ni upošteval. »To pomeni, da se bo strošek dela še povečeval in računamo na 6-odstotno povišanje ekonomske cene,« je dejala. To se utegne zgoditi že junija.
Dražje tudi v Laškem
Nekoliko globlje v žep bodo morali seči tudi starši, ki imajo svoje otroke vpisane v Vrtec Laško. Laški občinski svetniki so se zaradi zvišanja plač v javnem sektorju ter višjih materialnih stroškov in stroškov živil za otroke za podražitev odločili na zadnji seji v lanskem letu. Novi Tednik poroča, da so ekonomske cene programov vrtca od 1. januarja višje za povprečno 14,66 odstotka. V skupinah z najmlajšimi otroki se bo ekonomska cena zvišala za 13,23 odstotka oziroma slabih 83 evrov na 710 evrov. V oddelkih drugega starostnega obdobja bo cena višja za 16,98 odstotka oziroma za okoli 82 evrov in bo znašala 565 evrov, v kombiniranem oddelku pa se bo zvišala za 13,8 odstotka oziroma 70 evrov na 577 evrov.
V podražitev koroški občini
Na decembrskih sejah občinskega sveta so novoletne podražitve potrdili tudi v občinah Ravne na Koroškem in Mežica, medtem ko v občini Prevalje višje cene veljajo že od 1. novembra lani. Kot je poročal koroški portal Koroška čveka, se je cena vrtca na Ravnah na Koroškem s 1. januarjem za prvo starostno obdobje s 548 evrov podražila na 612 evrov, za drugo s 446 evrov na 523 evrov in za kombiniran oddelek s 487 evrov na 558 evrov. V Mežici se je v primeru prvega starostnega obdobja cena s 603,71 evra dvignila na 657,30 evra, v primeru drugega s 462,90 evra na 510,35 evra in v primeru kombiniranega oddelka s 505,79 evra na 548,26 evra.
Decembra so podražitve ekonomske cene vrtcev sprejeli tudi svetniki v občini Kanal ob Soči. Župan občine Miha Stegel je takrat sicer predlagal, da se zaradi dodatnega povišanja stroškov, ki ga v tem letu prinašajo višje plače javnih uslužbencev, ne bi dodatno obremenilo staršev, temveč da bi se razlika pokrila iz občinskega proračuna.