Glavoboli

Kdo bo plačal zvišanje plač v javnem sektorju?

Mitja Prek
4. 12. 2024, 06.23
Deli članek:

Dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja, ki pomeni zvišanje plač javnim uslužbencem, povzroča precejšnje glavobole.

Robert Balen
Dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja povzroča tudi skrbi.

Gre za občine, ki morajo zagotoviti plače za svoje zaposlene, za zaposlene v občinskih javnih zavodih in zaposlene v vrtcih. To vključuje tudi znanstvene ustanove.

Na Občini Vrhnika so zelo neposredni: sledilo bo višanje cen storitev. Za koliko in kdaj, še ni znano. Najbolj lahko skrbi starše otrok, ki so v vrtcih. Podražitve so odvisne od sistematizacije delovnih mest, starosti oziroma izkušenosti kadra in seveda od politične volje. Na koncu mora vsako podražitev odobriti občinski svet, še pojasnjujejo na skupnosti občin.

Na vrhniški občini so proračun za naslednje leto sprejeli že lani, izračunov, koliko jih bo stal dogovor, pa še nimajo. Zato bodo morali proračun drugo leto popravljati. Upajo pa, da jim bo država pomagala z zvišanjem povprečnin. Če vlada povprečnin ne bo zvišala, pa bodo občine primorane odložiti kakšno investicijo ali podražiti storitve, pojasnjujejo tudi na skupnosti občin. Občine so sicer v zadnjem dogovoru z vlado glede povprečnin dosegle, da se bodo tudi te vsaj delno višale z rastjo stroškov.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

MPA
Oto Luthar, direktor ZRC SAZU, pravi, da bodo za povišanje plač potrebovali 1,7 milijona evrov.

V eni najpomembnejših znanstvenoraziskovalnih ustanov v Sloveniji, Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), so veseli novega dogovora med vlado in sindikati, vendar jim povzroča kar nekaj sivih las. Zanimalo nas je, ali bo ob zvišanju plač ostalo še kaj sredstev za raziskave. Oto Luthar, direktor ZRC SAZU, je pojasnil, da bodo za višje plače potrebovali 1,7 milijona evrov oziroma za 12 odstotkov več sredstev. To bo za ZRC precejšen izziv, saj bodo morali raziskovalci pridobiti več slovenskih in evropskih projektov.

V ZRC SAZU ne pričakujejo, da bi se morali odpovedovati raziskavam. Lahko pa, da bodo morali spreminjati ekipe ali prerazporediti sredstva med različnimi postavkami. Proračun zagotavlja kar 92 odstotkov financiranja, mednarodni in tržni projekti pa predstavljajo le osem odstotkov. Po drugi strani so v ZRC SAZU prepričani, da bodo z višjimi plačami slovenske znanstvene ustanove postale privlačnejše za raziskovalke in raziskovalce, tudi iz tujine.