Vsa zajeta sredstva, ki jih je premier Robert Golob ocenil v višini približno 600 milijonov evrov, se bodo po njegovih besedah preusmerila izključno v zmanjšanje obremenitve dela, v zvišanje neto plač.
S tem namenom na finančnem ministrstvu predlagajo poseg v zakon o dohodnini z dvema ukrepoma. Prvi je nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja, drugi pa popravek dohodninske lestvice za razbremenitev srednjega razreda, je navedel minister za finance Klemen Boštjančič.
Nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja v višini 2000 evrov letno bi po njegovih besedah za zaposlenega z minimalno plačo pomenila 320 evrov višjo neto plačo letno, za zaposlenega s povprečno plačo pa 520 evrov.
"Verjamemo, da bomo s temi predlaganimi ukrepi neposredno ali posredno naslovili dva glavna cilja, ki smo si ju zastavili - prvi je pomoč stanovanjskemu trgu za izboljšanje pogojev za mlade pri reševanju stanovanjskega problema, drugi pa je razbremenitev dela z namenom izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva in spodbujanja trga dela," je dejal Boštjančič.
Koalicija je pri tej odločitvi enotna, saj gre za uresničevanje tako predvolilnih kot koalicijskih obljub. "Gre za velik korak pri sistemu pravičnejše obdavčitve. S tem se Slovenija približuje trendom, ki že veljajo v evropskih državah in ki v resnici zajamejo več davčnega bremena na strani premoženja in zmanjšujejo davčno breme na strani plač," je povedal Golob.
Gospodarski minister in predsednik SD je dejal Matjaž Han: "Danes smo zastavili smer, da se drugo in vsako naslednjo nepremičnino obdavči, kar bi omogočilo, da razbremenimo plače. Vem, da bo to trnova pot."
Zakon o davku na nepremičnine naj bi bil sprejet do konca prihodnjega leta in nato začel veljati z naslednjim letom.