Politične posledice

Katere stranke bodo ob odpovedi referenduma o JEK 2 potegnile najkrajšo?

Timotej Milanov
29. 10. 2024, 17.25
Deli članek:

Ali se bo dogajanje okoli referenduma poznalo pri podpori največjima strankama GS in SDS? Lahko Levica pri volivcih unovči nasprotovanje referendumu?

Robert Balen
Odločilni referendum o JEK 2 bo leta 2027 ali 2028, ko bo sprejeta končna odločitev o projektu, pravi predsednik vlade Robert Golob.

Potem ko so poslanci državnega zbora včeraj sprejeli odlok o prenehanju veljavnosti odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, je »referendum o JEK 2« tudi uradno odpovedan. Ob tem se odpira vprašanje, kakšne bodo politične posledice neuspelega referenduma. Ali se bo to odrazilo pri podpori volivcev največjima opozicijski in koalicijski stranki, SDS in Gibanju Svoboda, kot glavnima akterjema v referendumski zgodbi? Prav tako je vprašanje, ali bo lahko Levica pri volivcih unovčila svojo držo glede nasprotovanja referendumu, piše Večer. 

Januarja letos je SDS vložila zahtevo za posvetovalni referendum o JEK 2, a je kasneje predlog umaknila, potem ko je konec januarja prišlo do konsenza med vsemi parlamentarnimi političnimi strankami, tudi Levico, da bodo skupaj oblikovale referendumsko vprašanje o projektu drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem. »Verjamem, da se bo vseh pet strank podpisalo pod referendumsko vprašanje in nato v kampanji zastopalo pozitivno stališče do jedrske energije,« je takrat povedal predsednik vlade in GS Robert Golob. Nov predlog za referendum so marca vložile poslanske skupine Svobode, SDS, SD in NSi, medtem ko Levica pri tem ni več sodelovala. Sedem mesecev kasneje politika odpoveduje referendum.

Sašo Bizjak
"Ostajamo trdno prepričani, da je za dolgoročno stabilno oskrbo z domačo nizkoogljično električno energijo kombinacija obnovljivih virov in jedrske energije edina prava rešitev," pravijo v Gen energiji.

Golob je ob robu srečanja z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom v Washingtonu odločitev poslanskih skupin glede odpovedi referenduma po poročanju STA označil za pravilno: »Ta referendum je bil na neki način izsiljen z enostransko pobudo SDS. Ta isti SDS je zdaj enostransko umaknil svojo pobudo in nam res ni do tega, da bi se na tem projektu lomila politična kopja, ker je enostavno prevelik, preveč pomemben in prezahteven, da bi se na njem šli politiko.« Odločilni referendum o JEK 2 bo po njegovih besedah leta 2027 ali 2028, ko bo sprejeta končna odločitev o projektu.  

Lukšič: Večini ljudi je ključno, da imajo elektriko  

Profesor politologije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Igor Lukšič meni, da se dogajanje v zvezi z referendumom ne bo odrazilo pri politični podpori nobeni od strank: »Tega učinka ne bo, ker javnosti ni niti povsem jasno, kdo je vlagal in umikal predloge za referendum, saj je bil celotni proces vseskozi zamegljen. Najprej je prevladoval vtis, da je velika večina za, nato pa, da je velika večina proti. To bodo zaznali samo tisti, ki te zadeve podrobno spremljajo, v vsej Sloveniji je takih morda dva tisoč ljudi. Preostalemu prebivalstvu je ključno, da imajo elektriko, in dokler jim jo bo nekdo zagotavljal, se ne bodo veliko vtikali v vprašanje, ali je prišla iz jedrske ali kakšne druge elektrarne. Zelo podobno je bilo pri TEŠ 6, kjer prav tako nihče ni vedel, kdo je za in kdo proti, saj je pri tem sodelovalo več vlad in je bila odgovornost zabrisana.« 

Robert Balen
Politolog dr. Igor Lukšič meni, da se dogajanje v zvezi z referendumom ne bo odrazilo pri politični podpori nobeni od strank.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Janševi manevri brez učinka pri Golobu  

Z nasprotovanjem referendumu je v ospredje javne pozornosti spet stopil Gregor Golobič, nekoč vplivni politik LDS in kasneje predsednik stranke Zares, v dneh po odločitvi o odpovedi referenduma pa se na protijedrski val želijo pripeti tudi nekateri drugi politiki. Ali gre pri JEK 2 za temo, ki bi lahko pred prihodnjimi volitvami bistveno pomešala karte v levem delu slovenskega političnega prostora? Lukšič meni, da ne: »Tudi Vesna se je trudila, da bi se s tem prebila naprej, pa ji ni povsem uspelo. Ključno vlogo pri teh zadevah imajo namreč kapitalski in interesni krogi, ki jih obvladuje Golob, v enem delu pa tudi Janez Janša. Zato se lahko na tem področju odločitve hitro spremenijo, saj gre za interes, povezan z milijardami evrov, ki gredo prek teh dveh velikih blokov.« Odločitev SDS, da se umakne iz referendumske zgodbe, po oceni Lukšiča ni povezana z bojaznijo, da bi referendum padel. »Janša je to naredil zato, ker je želel spet dobiti veter v jadra, hkrati je računal, da se Golob ne bo mogel umakniti iz referenduma. A se je uštel, saj ne razume Goloba, ki ni politik starega kova. Recimo pred desetimi leti bi takšna poteza Janši prinesla rezultat, ki ga pričakuje – torej bi se postavil proti referendumu, ki ga je sam izsilil, vlada pa bi šla s tem naprej tudi za ceno poraza.«

Robert Balen
Odločitev SDS, da se umakne iz referendumske zgodbe, po oceni politologa Igorja Lukšiča ni povezana z bojaznijo, da bi referendum padel. "Janša je to naredil zato, ker je želel spet dobiti veter v jadra, hkrati je računal, da se Golob ne bo mogel umakniti iz referenduma. A se je uštel ..."

Haček: Pri JEK 2 se lahko skriva tudi past za Levico  

Bolj kot na podporo posameznim strankam bo dogajanje v zvezi z referendumom vplivalo na odnose znotraj koalicije, meni dr. Miro Haček, prav tako profesor politologije na FDV. »Ko se je začela enotna podpora strank projektu krhati, je zadeva propadla. Levici so se pri nasprotovanju referendumu pridružile nevladne organizacije, ki so nekako z njo tesno povezane ali pa pogosto delijo enako mnenje. Torej je nastala nekakšna koalicija proti preostalim štirim parlamentarnim strankam, pri čemer ni povsem jasno, kakšna je pozicija SD. Torej bo to verjetno pustilo posledice znotraj koalicije, a glede na to, da bo referendum odpovedan, menim, da tu ne bo prav velikega dobička za Levico.« JEK 2 bi sicer lahko postala predvolilna tema, če bi jo Levica in mediji porinili dovolj v ospredje, meni Haček, ki dodaja, da se lahko v tej temi skriva tudi past za Levico: »Saj bo na neki točki tudi sama morala začeti odgovarjati na vprašanja o konkretnih alternativnih rešitvah, česar doslej nismo slišali.« 

Robert Balen
Januarja letos so se parlamentarne stranke strinjale, da bodo skupaj oblikovale vprašanje o projektu drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem.

Levičar: Energetska situacija ostaja enaka 

Državni sekretar za nacionalni jedrski program v kabinetu predsednika vlade Danijel Levičar meni, da bo treba po odpovedi referenduma premisliti o nadaljnjih korakih: »A energetska situacija se zaradi tega ne bo spremenila. Slovenija še vedno potrebuje stabilne nizkoogljične vire, da bi se lahko borila s podnebnimi spremembami in zagotavljala energetsko neodvisnost.« Levičar meni, da se bodo dela na projektu normalno nadaljevala, ne glede na politično dogajanje v zvezi s projektom. Danes se bo sestala tudi vladna delovna skupina za JEK 2, kjer bodo prav tako razpravljali o nadaljevanju projektnih aktivnosti v luči zadnjega dogajanja. Glede pozivov nevladnih organizacij k njegovemu odstopu pravi: »Svoje delo opravljam vestno, transparentno in javno, zato ne vidim nobenega razloga, zaradi katerega bi moral odstopiti. Te službe nisem sam iskal, temveč so me prosili, da pridem. Zavedam pa se, da marsikomu ne ustreza, da so se začele zdaj zadeve premikati.«  

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost