Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svetovni dan mokrišč


B. G., KP Kolpa
6. 2. 2013, 00.00
Posodobljeno
08:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

mokr.jpg
KP Kolpa
mokr1.jpg
KP Kolpa
Foto: KP Kolpa

Sprejetje Ramsarske konvencije - akta o varstvu mokrišč je imelo velik mednarodni pomen. Vse od njenega sprejetja 2. februarja 1971 obeležujemo ta dan. Medvladni sporazum je bil sprejet v iranskem mestu Ramsar, njen osnovni namen pa je zagotavljati mednarodno sodelovanje pri ohranjanju mokrišč, ter z njimi povezano biotsko pestrost. Letošnji slogan je "Mokrišča ohranjajo vodne vire".

Mokrišča so življenjska okolja, bolj ali manj povezana z vodo. So med pomembnejšimi, obenem pa med bolj ogroženimi ekosistemi v svetu. Podobno kot v večjem delu sveta, tudi v Sloveniji mokrišča še vedno izgubljamo. Nekoč smo za pridobivanje kmetijskih površin ali za pozidave v različne namene izsuševali velika vodnata območja. Danes je vedenje o pomenu voda in njenem zadrževanju večje in se tovrstnih posegov v veliki meri izogibamo.

Mokrišča so ves spekter vodnih in vodnatih, stalnih ali občasnih površin, ki prispevajo k vzdrževanju vodnega režima, ohranjanju količine in kakovosti vode, delujejo kot zadrževalniki voda, ki omilijo škodo ob poplavah, bogatijo podtalnico in uravnavajo njen nivo. Sistem v funkciji deluje tudi kot naravna čistilna.

Naša najpomembnejša mokrišča so: Sečoveljske soline, Škocjanske jame in Cerkniško jezero z okolico. Seveda pa imajo velik pomen tudi manjša mokrišča: Ljubljansko barje, poplavna območja Mure in Drave, Krakovski gozd in mokrišča ob spodnji Savi (Jovsi in Dobrava), Bohinjsko jezero z zaledjem, kraško porečje Ljubljanice, čezsoški prodi in Vrulje.

Kolpa in Bela krajina v svetovnem merilu res ne pomenita veliko, so pa manjša mokrišča: reke, poplavne ravnice ob njih, manjša močvirja, izviri, pa tudi kali in drugi zadrževalniki vode za naše okolje in vzdrževanje naravnega ravnovesja zelo pomembni in jim moramo nameniti vso skrb, da jih ohranimo v najboljši kondiciji. Vsa ta vodna telesa, posebno pa reka Kolpa, nudijo dom številnim rastlinskim in živalskim vrstam: vrstna pestrost ribjega sveta na primer in tudi bogastvo različni vodnih in drugih ptičev ipd.

Le prava mera in previdnost pri uporabi teh resursov v ekonomske in rekreacijske namene bo zagotovila trajnost in ohranitev različnih vrst in habitatov tudi za zanamce.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.