Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nova epidemija zasvojenosti z zasloni; težave že z enoletniki


Dženana Kmetec
31. 5. 2021, 21.17
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vse pogostejša raba naprav z zasloni, kot so telefoni in tablični računalniki, ustvarja velike težave, ki se odražajo predvsem na otrocih in mladostnikih. Čas, ki ga otroci preživljajo pred zasloni (posebej v zadnjem letu), se je konkretno podaljšal. Prekomerna uporaba ima lahko hude posledice. Znaki škodljivosti in zasvojenosti se kažejo na različne načine. Delovna skupina strokovnjakov iz različnih področij je pripravila prvi slovenski nacionalni dokument, v katerem so zapisali jasne smernice: kakšna naj bo (časovno in vsebinsko) raba teh naprav v različnih starostnih obdobjih, kakšne so pasti in katere skupine otrok in mladostnikov so v tem smislu najbolj ranljive.

1622463673_cg_zasloni_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V prvem tovrstnem nacionalnem dokumentu so opredelili časovna priporočila in usmeritve. Pripravili so jih primarni pediatri iz Sekcije za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo pod okriljem Odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, skupaj s strokovnjaki z drugih področij.

Težave včasih že pri dojenčkih

Zdravniki v zadnjih letih že pri nekaterih dojenčkih in malčkih opažajo vedenje, ki kaže na prekomerno rabo zaslonov. Denis Baš, predsednik sekcije za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo, ugotavlja, da se srečujejo s primeri vedenja, ki na to nakazujejo že pri enoletnikih. Posledično imajo takšni otroci velike govorno-komunikacijske težave. „V zadnjih letih na sistematskih pregledih pri letu in pol, pa tudi kasneje, pri treh letih, opažamo, da otrok barve našteva v angleščini. Staršem se to zdi super, a se po navadi izkaže, da je posledica tega, da otrok več ur preživi na različnih kanalih,“ pravi Baš. Izkušnje kažejo, da takšni otroci pogosto postanejo begavi, zaostajajo v govornem razvoju, imajo težave z osredotočenostjo, redkeje vzpostavljajo očesni stik ...

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.