Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dan slovenskih lekarn - o varni uporabi zdravil v prometu


26. 9. 2007, 00.00
Posodobljeno
05. 10. 2007 · 13:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

lekarne_logo.jpg

##IMAGE-2112245##

Letošnji Dan slovenskih lekarn (to je 26. september, ko godujeta zavetnika lekarništva Kozma in Damijan) so posvetili varnosti v prometu. V vseh lekarnah bodo obiskovalce opozarjali, da sočasno uživanje nekaterih zdravil in alkohola ter prepovedanih drog zmanjša psihofizične sposobnosti bolnika in s tem ogroža varnost v cestnem prometu ter delo s stroji. Tako bo denimo tudi v lekarni v Novem mestu, kjer bodo lahko obiskovalci brezplačno dobili informativne knjižice o Zdravilih in prometni varnosti.

Petina zdravil vpliva na vožnjo

Kar petina zdravil, ki so na trgu, zmanjšuje reakcijske sposobnosti, kar lahko ogroža varno udeležbo v prometu in upravljanje s stroji.  

Zdravila, ki zmanjšajo psihofizične sposobnosti bolnika - trigoniki - so označena s trikotnikom na zunanji ovojnini zdravil. Prazen ali poln trikotnik opozarjata na relativno ali pa popolno prepoved vožnje v času jemanja teh zdravil. Na možne neželene učinke običajno opozori že zdravnik pri predpisovanju zdravila in nato še farmacevt ob izdaji, opozorila vsebujejo tudi navodila, priložena zdravilu.

Neželeni učinki zdravil se pri različnih posameznikih kažejo različno, saj na učinkovanje zdravil vplivajo mnogi dejavniki, kot so starost, spol, telesna konstitucija, telesna teža, bolezenska stanja, sočasna uporaba drugih zdravil ali uživanje alkohola.

Najpogostejši neželeni učinki zdravil, ki zmanjšajo sposobnost upravljanja vozil in strojev, so zmanjšana pozornost, zaspanost, upočasnjena hitrost odziva, zmanjšan nadzor dejanja, vrtoglavica, motnje vida, slabost in nenadna agresivnost.

Zdravila in alkohol - nevarna kombinacija 

Lekarnarji opozarjajo tudi na nevarnosti hkratnega uživanja alkohola in zdravil - alkohol ima v povezavi z zdravili lahko dvojni učinek, in sicer neposredno vpliva na količino zdravila v krvi, učinki alkohola in zdravil pa se seštevajo ali celo potencirajo, kar velja še posebej pri vplivih na živčni sistem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.