Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

845.000 evrov za zdravniško napako


T.R.
30. 3. 2015, 06.58
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Koprsko sodišče je pred kratkim razsodilo, da je porodničar postojnske porodnišnice storil strokovno napako, ko Novogoričanki pri porodu ni želel opraviti carskega reza. Otrok ima cerebralno paralizo in epilepsijo. Omenjena porodnišnica mora Novogoričanki izplačati odškodnino skupaj z obrestmi, kar znaša 845.000 evrov.

porodničar, bonišnica, novorojenček, dojenček, medicinska sestra
Arhiv Svet24
Stavko lahko prepreči le podpis ministrice za zdravje pod modro knjižico, v kateri so zapisane smernice o zdravstvu.

V Ameriki se prisojene odškodnine za zdravniške napake vrtijo v milijonih evrih. V Sloveniji (za zdaj) o tako visokih odškodninah lahko samo sanjamo.  

Odvetnik Zoran Hartman pojasnjuje, da v Ameriki odškodnina vključuje kaznovalno funkcijo. Za omenjeno državo tudi velja, večja ko je bolnišnica oziroma ustanova, v kateri se poškodba ali napaka zgodi, višja bo odškodnina. Pred leti je odvetnik Hartman zastopal mladega fanta, ki je po prometni nesreči zaradi napačne bolnišnične oskrbe ostal brez noge od kolena dalje. Mladenič je zahteval tri milijone evrov. Prvostopenjsko sodišče mu je prisodilo pol milijona evrov, a višje instance se s tako odločitvijo niso strinjale in so mu prisodile 260 tisoč evrov.  Za naše razmere prisojena odškodnina kljub vsemu ni nizka.

Tožnici leta 2005 porodničar postojnske porodnišnice ni želel opraviti carskega reza, čeprav je imela napotnico svojega osebnega ginekologa za carski rez.

Ni podatka za najvišjo odškodnino

Vprašanji, koliko je pri nas najvišja prisojena odškodnina zaradi zdravniške napake in koliko tovrstnih tožb sodišča obravnavajo zoper univerzitetni klinični center in postojnsko porodnišnico, smo naslovili na vrhovno sodišče. Prejeli smo odgovor, da se »podatki v vpisnikih, ki so namenjeni vodenju posameznih zadev po posameznih sodiščih, ne vodijo na način, ki bi omogočal enoznačno identifikacijo tožene stranke. Ta je v različnih primerih tako poimenovana UKC, Univerzitetni klinični center, Klinični center, Bolnišnica ..., odvisno glede na to, kako jo v tožbenem zahtevku poimenuje tožeča stranka. Podatki v vpisnikih prav tako ne ločijo področja 'odškodnine' glede na razlog, zakaj je tožeča stranka vložila tožbeni zahtevek, zato gre lahko za zdravniško napako, lahko pa tudi kaj popolnoma drugega. Prav tako ne razpolagamo s seznamom ali kakšno drugačno analizo najvišje določenih odškodnin za zdravniške napake.«

Porodničarjeva napaka

Zagotovo je ena izmed najvišjih prisojenih odškodnin v zadevi, v kateri je Novogoričanka s tožbo, ki jo je vložila leta 2008 na koprsko sodišče, zahtevala 520 tisoč evrov. Pri tem je bila uspešna na prvi stopnji. Sodišče je postojnski porodnišnici zaradi porodničarjeve napake naložilo plačilo odškodnine v višini 400 povprečnih neto plač, kar skupaj z obrestmi znaša 845.000 evrov. Gre torej za eno izmed najvišjih prisojenih odškodnin pri nas, če ne celo za najvišjo.
Tožnici leta 2005 porodničar postojnske porodnišnice ni želel opraviti carskega reza, čeprav je imela napotnico svojega osebnega ginekologa za carski rez. Poleg tega tudi ni podpisala, da se strinja z vaginalnim porodom. Kljub temu je porodničar vztrajal pri vaginalnem porodu. Otroka so potem poskušali izvleči z vakuumom, nato je materi počila maternica in šele takrat so ji opravili carski rez.  Novorojenček je utrpel petnajstminutno dihalno stisko. Zdaj ima cerebralno paralizo in je priklenjen na invalidski voziček, ima pa tudi epilepsijo.

Menda so zdravniki po porodu Novogoričanki precej neobzirno sporočili, kakšne posledice bo imel otrok. In to tako, da so ji najprej zastavili vprašanje: »Ali vaš prvorojenec lahko hodi in se igra? Dobro. Ta otrok tega ne bo mogel.«

V sodbi so sodniki med drugim zapisali: »V življenju mu je vzeto vse, razen morebitnega lastnega zavedanja, zaradi česar bo njegovo trpljenje toliko večje. Vse to pomeni hudo trpljenje tudi za njegova starša in brata.«  


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.