Pred nami deževen teden: v teh krajih bo najbolj mokro, občutno se bo ohladilo
Kot kaže, se nam letošnje poletje spet umika. Čeprav bo v teh dneh postopno topleje, bo že v drugi polovici tedna Slovenijo ponovno dosegla hladna fronta in poskrbela za občutno ohladitev. Prav tako ne bo šlo brez ploh in neviht, možni so močnejši nalivi.

Kot napovedujejo na straneh Neurje.si, bodo že danes sredi dneva in popoldne ponekod nastale krajevne plohe in nevihte, najbolj verjetne na jugu. Ponekod bo pihal jugozahodni veter, popoldne v Prekmurju prehodno severni do severozahodni veter, najvišje temperature bodo med 16 °C in 22 °C, na skrajnem severovzhodu do 25 °C.
Brez dežnika nikamor
V torek bo spremenljivo do pretežno oblačno, plohe in nevihte bodo povsod pogostejše. Pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 16 °C in 22 °C, na skrajnem severovzhodu do 25 °C.
V jedru polarnega frontnega curka pride do divergence – zračne mase v višini se razmikajo iz aktivne cone. Ta proces destabilizira vertikalno strukturo atmosfere, kar vzpodbudi razvoj baroklinskega ciklona nad zahodnim Sredozemljem, ki se pomika proti vzhodu, pri čemer bo v sredo dosegel jadransko-balkanski prostor. Njegova interakcija z orografijo Alp lahko lokalno okrepi konvergenco vlažnega zraka, kar bo spodbudilo oblačnost in padavine nad Slovenijo.
V sredo bo spremenljivo do pretežno oblačno, pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte, pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 17 °C in 22 °C.
V četrtek se bo nadaljevalo spremenljivo do pretežno oblačno vreme, zlasti čez dan in popoldne se bodo pojavljale krajevne plohe in nevihte, pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 18 °C in 23 °C.
Prihaja občutna ohladitev
Na Neurje.si tudi ocenjujejo, da bo v petek zjutraj oz. dopoldne Slovenijo dosegla hladna fronta. "Zaradi prisotnosti vlažnega in toplejšega zraka pred fronto (v okviru vpadajočega toplega sektorja) ter hladne advekcije v njenem zadnjem delu, lahko pričakujemo dinamično interakcijo, ki bo sprožila obsežnejše padavine, prehodne močnejše vetrove (zaradi povečanega baričnega gradienta) in možnost nevihtnih celic s povečanim potencialom za električne razelektritve. Hkrati pa se bo meja sneženja lahko spustila na okoli 1500m, verjetno se bo spet občutneje ohladilo," so zapisali in dodali, da tudi v drugi polovici naslednjega tedna ne gre pričakovati trajnejše stabilizacije vremenskih razmer.
Kot kaže bomo tudi v začetku junija deležni spremenljivega vremena z izmenjujočimi se fazami kratkotrajne stabilizacije in hitrih frontalnih prehodov, kar vključuje mešane termične profile (topli dnevi, hladnejše noči) in povečano verjetnost popoldanskih konvektivnih procesov, pravijo.
Arso z rumenim opozorilom
Pri Agenciji RS za okolje (Arso) za ta teden izdali rumeno opozorilo zaradi neviht, ki za južno polovico države velja že danes, od torka do četrtka za vso državo. Za petek pa velja le za jugozahod države.

Rumeno opozorilo pomeni, da so lokalno možni močnejši nalivi, piš vetra in udari strel. Hitro lahko narastejo hudourniški vodotoki. "Bodite pozorni na bližajoče se nevihtne oblake. Med nevihto se ne zadržujte na izpostavljenih mestih, počakajte na varnem mestu, nevihta običajno ne traja dolgo," so zapisali pri Arsu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se