April je idealen za setev dišavnic
Ko vaše rastline vzklijejo, uporabite umetno svetlobo, in ko dosežejo dva lista, svetilke ne potrebujejo več.

Začetek vrtnarjenja za marsikoga pomeni tudi začetek pomladi, vendar vam ni treba čakati, da preneha zmrzovati, preden posadite prve rastline. Urejanje mini vrta v hiši ali stanovanju je lahko izpolnjujoča izkušnja, ki se lahko spremeni v prijeten hobi in prosti čas zapolni z nečim dragocenim.
Preden se odpravite po nakupih vrtnih pripomočkov, natančno določite, kje jih boste postavili, in razmislite, koliko prostora imate. Vrt naj bo ob oknu zaradi dnevne svetlobe, ki jo rastline potrebujejo za rast. Za nekaj rastlin bo dovolj že okenska polica, za razširitev prostora in večji vrt pa lahko dodate mizico ali polico za lonce.
Vrt naj bo ob oknu zaradi dnevne svetlobe, ki jo rastline potrebujejo za rast.
Priskrbite si lonce - ni nujno, da so veliki ali posebne oblike, za rože lahko uporabite tudi večje plastične posode, stiropor ali kaj podobnega. Pozorni bodite le, da imajo posode na dnu luknje za odtekanje odvečne vode.

Izberite kakovostno zemljo, da bodo vaše rastline zrasle zdrave in močne. Ne boste potrebovali veliko orodja, uporabite lahko tudi kuhinjske pripomočke, kot so žlice, ali pa si privoščite pravo vrtno orodje. Potrebovali boste majhno lopatico, rokavice in steklenico za vodo z razpršilom.
Zemlja in izbira rastlin
Namesto zemlje lahko uporabite že pripravljen kompost ali pa ga primešate zemlji za boljšo prehrano in rast rastlin. Pomembna je tudi izbira rastlin, naj bodo takšne, da bodo, ko bo čas, prenesle presaditev na vrt. Doma je najbolje saditi vrtnine, kot so paprika, paradižnik, kumare, jajčevci, bučke in podobno.
Zaradi krajših dni pozimi lahko umetna svetloba spodbudi boljšo rast semen, dokler ne vzklijejo. Umetna svetloba je lahko od klasične namizne svetilke, ki jo ponoči ugasnete. Če v sadilnik posadite več semen skupaj, pustite dovolj prostora, da se korenine ne prepletajo, saj jih pozneje težko ločite, ne da bi jih poškodovali.
Preberite tudi:
- 9 napak, ki se jim želimo izogniti pri vrtnarjenju na visokih gredah
- Da bo pridelek bogat, ne izpustimo nobenega zaščitnega ukrepa
- Naš novi zeliščni vrt
Med rastline lahko položite tudi fizični distančnik, na primer kos plastike ali tanko leseno ploščico, na katerega voda in vlažna zemlja ne bosta vplivala (kot bi na papirnato oviro).
Sajenje
Pripravite zemljo, manjši del pa pustite, da boste z njo prekrili semena - prekrita naj bodo s približno centimetrom zemlje. Ko razporedite semena in jih prekrijete z zemljo, zemljo poškropite z vodo, da ostane vlažna. Tla naj bodo ves čas vlažna, da bodo semena nemoteno kalila.
Semen ne zalivajte z velikim curkom vode, ker jih bo razpršila, prst pa ne bo enakomerno vlažna, kar je pomembno za kalitev. Ne pozabite označiti, katero rastlino ste kam posadili, uporabite oznake, ki se ne bodo zdrgnile, ko jih boste poškropili z vodo. Uporabite lahko staro plastično embalažo živilskih izdelkov ali pa skodelico za enkratno uporabo.
Ne pozabite označiti, katero rastlino ste kam posadili.
Ko rastline vzklijejo, uporabite umetno svetlobo, in ko zrasteta dva lista, svetilke ne potrebujejo več. Optimalna temperatura za rast rastlin je med 18 in 24 stopinjami, kar je sobna temperatura večine prostorov, razen spalnice, kjer je lahko 16 stopinj, zato bodite pozorni na to, če radi spite v hladnem prostoru. Ko rastlina zraste in dobi prva dva lista ter je visoka približno 5 cm, jo lahko presadite v ločen lonček.
Ko rastlina zraste približno 15 centimetrov, je pripravljena za presaditev na zunanji vrt. Primeren čas za sajenje določite za vsako rastlino posebej, da je ne presadite prezgodaj. Teden dni pred presajanjem rastlin na zunanji vrt jih prestavite ven v lončkih, v katerih so. Lahko jih prestavite na balkon, zunanjo okensko polico ali prostor ob vrtu, kamor boste rastline kmalu preselili, da se postopoma prilagodijo zunanjim razmeram.

Zagotovite vlago za zelišča
Zelišča je najbolje sejati v majhne lončke in jih hraniti v zaprtih prostorih na toplem, dokler ne vzklijejo. Optimalna temperatura za setev je med 23 in 25 stopinjami, do kalitve začimbnic pa je potrebna visoka vlaga.
Meta
Pazite, da poiščete sadiko izbrane vrste mete, ne tistih, ki se samoniklo razmnožujejo (sirek, divji sirek, sirek, osat). Dobro jo je saditi proti jugu, ne v senci.
Bazilika
Lahko jo posejete iz semen ali presajate sadike, vendar ne posadite preveč rastlin v korito. Pazite, da je zemlja dobro prepustna, torej da se ne zadržuje voda, in jo vsak dan malo zalijte. Bazilika ljubi svetlobo in toploto in ji najbolj ustreza zahodna ali južna lega.

Peteršilj
Pred sajenjem namočite semena peteršilja v vodo in jih pustite stati čez noč. Posadite ga v globoko posodo z ohlapno in rodovitno zemljo. Rad ima sončno mesto, vendar ne direktnega sonca, ker mu listi začnejo rumeneti. Upoštevajte, da ima rad vlago, zato naj bo v krožniku pod loncem s peteršiljem vedno voda. Če ga posadite v zemljo, ga obilno zalivajte. Redno ga obrezujte z vrtnimi škarjami.
Drobnjak
Zelo dobro prenaša nizke temperature na celini, zato ga tudi pozimi ni treba nositi v hišo. Rad ima močno svetlobo, zato ga je dobro saditi proti jugu. Včasih mu je zahtevno zagotoviti kakovostno zemljo in optimalno vlago, zato je priporočljivo, da začetniki vseeno začnejo s sadiko v lončku.
Timijan
Timijan in materina dušica sta sorodni rastlini z enakimi rastnimi potrebami. Preprosto ju je vzgojiti iz semen, posejanih v začetku aprila, ali iz potaknjencev. Sadike se bodo hitro ukoreninile, rastlina pa ima rada toplo sončno lego ter bogato, suho in rahlo zemljo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se