Lastovke ne motijo le inšpektorjev, ampak tudi turistične delavce
Čeprav se deklariramo drugače, Slovenci očitno nismo usmiljeni do ptic in posledično tudi ne naravi prijazni; njihovo pobijanje ni samo protizakonito dejanje, kaže tudi na popolno brezbrižnost odgovornih in zanikanje narodove kulture, so ogorčeni na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Potem ko je po družbenih omrežjih zaokrožila vest, da so veterinarski inšpektorji po obisku ene od slovenskih kmetij izdali odločbo namestitvi zaščitnih mrež pod strop hleva, kjer gnezdijo lastovke, ker jih je bojda tam preveč, se je sprva zdelo, da gre za šalo, a je uradno pojasnilo Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) potrdilo, da gre zares. Menijo, da bivanje ptic v hlevu sicer ni kaznivo, je pa lahko nevarno zaradi prenašanja bolezni. »Vsak objekt za rejo živali naj bi imel vzpostavljene preventivne biovarnostne ukrepe za zaščito pred vnosom bolezni v rejo. Namenjeni so predvsem preprečevanju stika rejnih živali z drugimi živalmi, kot so glodavci, ptice in insekti, preprečitvi vnosa bolezni z opremo in oblačili ljudi, ki prihajajo v rejo, ter ukrepom proti onesnaženju vode in krme.« Koliko je primerov, da so bile prenašalke bolezni lastovke, ki so v hlevih še posebej dobrodošle, ker jedo nadležne muhe, ni bilo povedano. Kot kaže, pa lastovke ne motijo samo inšpektorjev, ampak tudi trgovce, gostince in druge turistične delavce, kar nikakor ne gre v korak s propagiranjem Slovenije kot naravi prijazne turistične destinacije.
Konec julija so namreč v termah Olimia odstranili vsaj 30 gnezd mestnih lastovk, pod streho trgovine Tuš v Polzeli pa 16 gnezd, ker naj bi kvarili podobo trgovine.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se