Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Chat GPT piše eseje, postavlja zdravniške diagnoze, sestavlja kuharske recepte


Estera Korošec
4. 6. 2023, 06.15
Posodobljeno
05. 06. 2023 · 05:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na področju informacijskih tehnologij se v tem trenutku dogaja prava mala revolucija.

1685944243_ek_umetna_inteligenca_1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pred nekaj meseci se je na spletu pojavil izjemno napreden program umetne inteligence Chat GPT podjetja OpenAI. Gre za orodje, ki je brezplačno dostopno vsem, enostavno za uporabo in izjemno napredno. Podatkovni znanstvenik Aleksej Miloševič, zaposlen v podjetju Databox, je mnenja, da bodo najverjetneje že čez deset let katerega izmed programov umetne inteligence uporabljali skoraj vsi, podobno kot internet ali pametni telefon.

Chat GPT je zelo napreden program, ki pozna odgovore na zelo zapletena vprašanja. Med drugim zna napisati esej, oblikovati besedilo, skladati glasbo ali rešiti matematično nalogo. Komunikacija poteka na način, kot bi si dopisovali z zelo pametnim, samozavestnim in vljudnim človekom. V resnici odgovarja stroj, ki uporablja poseben algoritem, besede izbira na podlagi izkušenj, pridobljenih pri pregledovanju milijard primerov besedil na spletu.

»V ozadju je velika nevronska mreža, ki je akumulirala neskončno količino podatkov, objavljenih na spletu. Vse informacije zna med seboj smiselno povezovati.

Umetna inteligenca ne more zamenjati odnosa med učencem in učiteljem

Na OŠ Ljudski vrt je ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič učitelje že nagovorila, da bo treba začeti razmišljati o tem, na kakšen način bodo umetno inteligenco lahko uporabili za koristne zadeve, saj bodo morali začeti z njo sobivati. Mladim pa povedati, kako sploh funkcionira in kje vse so morebitne pasti. »Skrbi me, do kod bo znala umetna inteligenca samo sebe nadgraditi. Vsekakor sem prepričana, da ne bo mogla zamenjati učitelja. Osebni odnos, ki ga ima z učencem, je prav gotovo nenadomestljiv. Ko bo robot tisti, ki se bo pogovarjal z našimi otroki, bomo mlade naučili robotskega načina razmišljanja, to pa se ne sme zgoditi.« Tudi na OŠ Mladika so že imeli konferenco na temo Chat GPT, orodje preizkušajo in iščejo ideje, na kakšen način bi ga lahko pri določenih predmetih uporabljali. »Otrokom moramo predstaviti tako prednosti kot slabosti, ki so lahko tako učencem kot učiteljem v pomoč. Pomembno je, da to storimo mi njim in ne oni nam. Seveda moramo biti vsi skupaj pri uporabi zelo previdni, saj podatki niso vedno točni in je to treba znati razbrati,« je povedal ravnatelj Bogomir Širovnik. Nekateri ravnatelji so mnenja, da je bolje, da se o umetni inteligenci še ne govori na veliko, da ne bi otrok preveč spodbudili k uporabi. Se pa zavedajo, da se vsemu temu ne bodo mogli izogniti.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.