Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Bore-out
Čas branja 1 min.

Vse več ljudi je zdolgočasenih in ne izgorelih


Tina Lucu/Revija Liza Maja
1. 4. 2025, 20.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Zdolgočasenost je prav tako resno psihično obolenje kot izgorelost, kajti kronično dolgočasje na delu lahko povzroča enaka bolezenska stanja kot stalni stres.

zdolgočasenost, dolgčas
Profimedia
Pomemben simptom je tudi občutek, da ste zamenljivi, da nihče ne ceni vašega dela. To vodi v frustracije in demotivacijo.

Rutina na delu je nujna. Potek dela mora biti dobro strukturiran in vsak dan ne more biti vznemirljiv in raznolik. Popolnoma normalno je, da od časa do časa prihaja do dolgočasja. Če pa se v službi dejansko neprestano počutitepremalo zaposleni in nimate več niti najmanjšega veselja do dela, je možno, da trpite za zdolgočasenostjo.

Tako zdolgočasenost kot tudi izgorelost imata podobne učinke na psiho. To so depresija, nezanimanje in motnje spanja. Zato je zelo pomembno, da prepoznate opozorilne znake in ukrepate še pravočasno.

Prvi znak zdolgočasenosti je že, če v službi stalno gledate na uro in čakate, kdaj boste lahko odšli domov. Temu se pridruži še gledanje skozi okno in težave z osredotočenostjo. Simptom je tudi kronična utrujenost, tako da se včasih celo v službi komaj zadržite, da ne zaprete oči.

Prvi znak zdolgočasenosti je že, če v službi stalno gledate na uro in čakate, kdaj boste lahko odšli domov. 

Pomemben simptom je tudi občutek, da ste zamenljivi, da nihče ne ceni vašega dela. To vodi v frustracije in demotivacijo. Telo je pogosto ogledalo duše, tako da bodite pozorni na naslednje znake: želodčno-črevesne težave, vrtoglavica, tinitus, glavoboli, oslabljen imunski sistem.

Preberite tudi:

Kaj lahko storite proti zdolgočasenosti?

Najprej pomislite, ali lahko poskrbite, da bi bilo vaše delo bolj raznoliko. Bodite ustvarjalni in se v okviru delovnega okolja pozanimajte za možnosti spremembe delokroga. Morda vam lahko pomaga dodatno izobraževanje.

Poskrbite pa tudi za raznolikost v vašem prostem času: po koncu delovnika bodite športno dejavni, vpišite se v tečaj novega tujega jezika, da boste zaposlili možgane, pogosteje se dobivajte s prijateljicami in tako negujte stike.

Če nič ne pomaga, razmislite o menjavi službe, morda pa se lahko z delodajalcem dogovorite tudi za nekajmesečno prekinitev dela (tako imenovana sabatna odsotnost). Simptomov zdolgočasenosti nikar ne jemljite prelahko, ker gre za resno psihično obolenje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.