Izzivi za tiste, ki matere postanejo po tridesetem letu
Pogosto slišimo, da leta niso pomembna, če je ženska zdrava in lahko dobro prenaša nosečnost. Toda ali je res tako?

Ko je ženska stara 20 let, jo otrok deformira, ko je stara 30, ji otrok varuje zdravje, pri 40-ih pa jo pomlajuje. S temi besedami je profesor N. Pandijan, direktor Oddelka za reproduktivno medicino univerzitetne bolnice Četinad v Indiji, nagovoril zbrane na neki londonski konferenci in s tem želel razbiti stereotip, da morajo biti ženske, ko zanosijo, mlade.
»To je seveda prednost, toda tudi starejše ženske imajo pravico, da postanejo mame,« je poudaril. »Če je ženska dovolj zdrava in lahko dobro prenaša nosečnost, leta niso pomembna.« Toda ali je res tako?
Starejša mama - pogostejši zapleti
Ne smemo si zatiskati oči pred številnimi fizičnimi težavami, ki jih prinaša materinstvo v kasnejših letih. Družbene in mentalne spremembe slabo vplivajo na biološko uro, ki je žal ne moremo ustaviti. Zvesta spremljevalka materinstva po 40. letu je tudi povečana utrujenost, tako med nosečnostjo kot tudi po njej. Utrujenosti in slabši plodnosti se pridružijo še zapleti po nosečnosti.
Tveganje za spontani splav znaša pri 40-letnicah dobrih 25 odstotkov, pogosti prezgodnji porodi in majhna teža dojenčkov pri porodu, večja je tudi verjetnost poroda s carskim rezom.
Znano je, da pri ženskah nad 35. letom starosti obstaja večja verjetnost (1 od 400), da bodo rodile otroka z Downovim sindromom. Tveganje se z leti povečuje, tako da do 40. leta znaša razmerje že 1 proti 110.
Dokazana je tudi večja verjetnost, da bodo ženske, ki rodijo po 40. letu, rodile otroka z avtizmom, v primerjavi s tistimi, ki otroka rodijo med 20. in 30. letom starosti. Prav tako so pogostejši neugodni položaji dojenčka med porodom.

Narediti vse, kot je načrtovano
Doseganje ustrezne izobrazbe in statusa, dodatna izobraževanja, vzpostavitev kar najboljše materialne osnove, zveza z ustreznim partnerjem so le nekateri od razlogov, da se ženske odločajo za kasnejše materinstvo. Ko se končno »zloži« vse, kot so načrtovale, so mnoge ženske že v 40. letih, to pa je po mnenju mnogih zdravnikov že kar kritična doba za rojevanje otrok.
Nekatere ženske do 40. leta niti ne poskušajo zanositi, nekatere pa vendarle, a žal neuspešno.
Kljub temu da zdravniki opozarjajo na možne komplikacije, je materinstvo v teh letih danes mnogo več kot zgolj trend, tako denimo v Hollywoodu kot tudi pri nas v Sloveniji.
Emma Thompson je rodila hčerko pri 40 letih, Halle Berry z diagnosticirano sladkorno boleznijo je prvega otroka rodila pri 41 letih, supermodel Iman je postala mama pri 45-ih, enako let pa je imela tudi Monika Belluci, ko je rodila drugo hčerko. Tudi pri nas ni kaj dosti drugače.
Otrok na zadnjem mestu
Starost ne vpliva le na sposobnost ženske, da zanosi, temveč tudi na stopnjo zapletov, ki se lahko pojavijo v nosečnosti. Da vse skupaj ne bi bilo videti preveč črno in destimulativno, je treba poudariti, da se večina nosečnosti konča uspešno in da vaša leta niso razlog, da bi se odrekli materinstvu.

Na splošno je znano, da se nosečnosti v starejših letih štejejo za rizične in da je idealna doba za rojevanje nekje okoli 35. leta. Kljub vsemu lahko nekatere ženske zanosijo pri 40 letih, druge pa se s težavami srečujejo že pri svojih 20-ih.
Za nosečnice, starejše od 35 let, še posebej pa za starejše od 40, je zelo pomembna prednatalna skrb, ker pri njih obstaja večja verjetnost, da bodo obolele za sladkorno boleznijo ali pa imele povišan krvni tlak.
Z druge strani pa so ženske v teh letih bolj zrele in modre, imajo drugačen odnos do svojega telesa, otroka in materinstva, vendar obstaja nevarnost, da se bodo kot starejši starši vedli preveč zaščitniško do otroka, ker se zavedajo vseh nevarnosti, ki ga obkrožajo.
Novi trendi
Najmočnejši argument v prid zgodnejši nosečnosti je vsekakor večja verjetnost spočetja. Proti biološki uri se na žalost ne moremo boriti in tega se boleče zavedajo vse ženske. Z leti je nosečnost težje uresničljiva in rizična, neodvisno od tega, v kako dobri kondiciji je ženska, kako mladostno je videti in kako mlado se počuti.

Materinstvo v kasnejših letih ima sicer tudi niz prednosti, ki jih je prav tako treba poudariti. Prinaša lahko cel spekter prednosti za otroka, predvsem v emocionalnem smislu. Starejši starši se bolj zavedajo sebe, svojih pozitivnih in negativnih plati. Takšne osebe najdejo v starševstvu več radosti kot mlajši starši, starejše ženske so zelo motivirane za nosečnost in nasvete ginekologov jemljejo zelo resno.
Čeprav mnogi ginekologi menijo, da je nosečnost po 40. letu rizična, lahko s psihološke perspektive njihova leta in življenjske izkušnje zelo pozitivno vplivajo na življenje in zadovoljstvo mame in otroka.
Ne glede na to, v kateri dobi življenja ženska zanosi, vsako obdobje prinaša svoje prednosti, pa tudi tveganja in težave, ki pa postanejo popolnoma nepomembne, ko na svet pride tako zaželeno novo življenje.
Preberite tudi:
- 13 navad staršev, ki vzgajajo dobro prilagojene otroke
- Se spomladi zares lažje zaljubimo?
- Ali se mora odnos s partnerjem spremeniti po prihodu otroka
Bistven padec plodnosti po 45. letu
Vse več žensk se odloča za materinstvo po 40. letu, ni pa redko, da v tej dobi celo prvič zanosijo. Včasih so za »staro rodnico« šteli že žensko pri 30-ih, z vse več porodnicami okoli 40. leta pa ne moremo več govoriti zgolj o komplikacijah. Z vidika delovanja jajčnikov oziroma ovulacije večina žensk v zgodnjih 40. letih letih ne bo imela težav s spočetjem.

Bistven padec plodnosti se pojavi okrog 45. leta. Neodvisno od delovanja jajčnikov in števila ovulacij lahko na spočetje negativno vplivajo tudi patološke spremembe v jajcevodih. Endometrija in razni vnetni procesi so lahko vzrok neplodnosti v vseh življenjskih obdobjih. Tihe infekcije s klamidijo ali mikroplazmo lahko privedejo do zlepljenja jajcevodov. Glede na to, da ni značilnih simptomov, se zdravljenje pogosto izvede prepozno.
Zaradi statistično večje verjetnosti kromosomskih napak se vsem nosečnicam po 37. letu starosti priporoča ena od metod prenatalne diagnostike. Najpogosteje se uporabi amniocinteza.
Med nosečnostjo v 20., 30. ali 40. letu starosti ni bistvenih razlik. Nosečnice po 40. letu so pazljive in pripravljene na sodelovanje, kar verjetno izhaja iz večje zrelosti.
Nosečnost in porod hitro mineta, starši pa imajo več težav po porodu, ko imajo pred sabo malega človeka, ki ga morajo »postaviti na noge«. Za to je potrebno veliko energije, kar gre sicer nekoliko bolje od rok mlajšim mamam.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se