Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 5 min.

10 pravil bontona, ki bi jih moral poznati vsak


Tina Lucu/Revija Liza Maja
5. 5. 2025, 16.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Beseda bonton izhaja iz francoščine (bon ton) in v dobesednem prevodu pomeni dober ton, torej dober način ravnanja.

bonton
Profimedia
Na zahodu velja, da je nevljudno, če osebi, s katero se rokujete, ne gledate v oči, na Japonskem pa očesni stik med priklonom kaže na to, da osebi ne morete zaupati.

Kakorkoli se bonton sliši kot nekaj zaprašenega, zastarelega, je ta skupek pravil lepega in kulturnega obnašanja, čeprav v različnih oblikah in z drugačnimi vsebinami, prisoten skozi stoletja v vseh družbah.

Dejstvo je, da so se ta pravila spreminjala skozi čas. Nekatere navade so postale neprimerne ali smešne in so jih zamenjali s sodobnejšimi različicami, da se ujemajo s sodobnimi trendi družbe.

V 21. stoletju, v katerem vladajo internet, socialna omrežja in enakost spolov, bodo mnogi takšne norme obsodili kot staromodne, stroge in nekaj, čemur ne bi smeli dajati posebnega pomena. Čeprav se lahko nekatera pravila spremenijo, so lepe navade in kulturno vedenje stvar sloga, ki ne bo nikoli prišel iz mode.

Včasih je bilo nepredstavljivo, da ženska kadi, zaradi česar je bilo kavalirjem strogo prepovedano prižgati cigareto v družbi dam, in nujno, kot znak spoštovanja, da se preoblečejo, ko gredo v družbo nežnejšega spola, da s sabo ne prinesejo vonja po cigaretah.

Ta družbena norma, ki sega v 19. stoletje, kakor tudi mnoge druge so zaradi napredka in sprememb v družbi izgubile pomen in jih ni več treba upoštevati, veliko pravil pa se je ohranilo do danes in veljajo kot značilnost lepe vzgoje.

Treba pa je biti pozoren na velike razlike, ki obstajajo med različnimi kulturami.

Seveda je neusklajenost večja z družbami, ki so bolj oddaljene. Medtem ko na zahodu velja, da je zelo nevljudno, če osebi, s katero se rokujete, ne gledate v oči, na Japonskem očesni stik med priklonom kaže na to, da osebi ne morete zaupati. 

Takšen priklon namreč izhaja še iz starih časov, ko je bil to izraz, s katerim ste pokazali zaupanje, kajti s tem, ko upognete glavo, prepustite svoj vrat na milost in nemilost osebi, ki jo pozdravljate.

Ne glede na vse razlike in številne spremembe obstajajo nekatera brezčasna in univerzalna pravila. Vsaka kretnja, ki je v svojem bistvu prikazovanje spoštovanja, zmernosti, pomoči ali vljudnosti, ne bo nikoli prišla iz mode. Čeprav v manjšem obsegu ali morda na drugačen način, se pravila bontona še vedno spoštujejo. Ali vsaj poskušamo jih spoštovati.

Gotovo vsi delamo napake, ko gre za določene protokole, zato vam predstavljamo najpogostejše.

1. Vstop in izstop iz restavracije

Kljub pravilu, da imajo dame prednost, obstajajo situacije, ko naj bi se moški izjemoma obnašali drugače. Ena od takšnih izjem je vstop v restavracijo, kavarno ali katerikoli gostinski objekt. V tem primeru je moški tisti, ki vstopa prvi, tako da ženska nima nikakršnih nevšečnosti ali ne naleti na neprijetna presenečenja. Kavalir je tisti, ki ženski utira pot in jo ščiti, pa tudi oseba, ki izbere mizo. Pri odhodu iz restavracije se pravilo, da ima ženska prednost, vrne.

2. Kape, klobuki, rokavice

Ne glede na spremembe v oblačenju in modne trende se je ohranilo do današnjih dni pravilo, da moški snamejo z glave klobuk, kapo in rokavice, ko pozdravljajo ali vstopajo v sobo, medtem ko ženske tega ne počnejo.

3. Jedilni pribor

Obstaja veliko teorij in pravil, na kakšen način in s katerim jedilnim priborom se kaj je, še posebej če gre za veliko in svečano kosilo ali večerjo, sestavljeno iz več jedi. Kar bonton v vseh primerih zahteva, ne glede na obseg in eleganco, je, da se pribor za hrano nikoli ne pušča na robovih krožnikov, temveč se vilice in nož odlagajo blago prekrižani na samem krožniku.

bonton
Profimedia
Veste, kaj narekuje bonton glede jedilnega pribora in hranjenja?

4. Sprehod po ulici

Pravila vedenja narekujejo, da če so skupaj več kot trije ljudje, nikakor vsi ne hodijo v isti liniji, da ne zaprejo prehoda drugim sprehajalcem. 

Če gre za dve osebi, žensko ali starejšega gospoda, imata oba častno mesto na desni. Tako bo gospod vedno hodil bližje cesti, da lahko ima zaščitniško vlogo, medtem ko ima v skupini treh ljudi dama častno mesto v sredini, oziroma v nasprotnem primeru gre gospod med dve dami. 

Zanimivo dejstvo je, da ima zadnje pravilo izjemo v primeru, da dežuje. Takrat se moški premakne tako, da lahko zaščiti obe dami pred dežjem, tudi v primeru, da je sam moker.

5. Dvigalo

Bonton zahteva, da ženska prva vstopi v dvigalo in ga tudi prva zapusti. Čeprav, če je dvigalo prazno, obstajajo teorije, ki pravijo, da je moški tisti, ki gre prvi vanj, iz preprostega in praktičnega razloga, da se prepriča, ali je v dvigalu varno, preden vanj vstopi dama. 

Ker gre za zaprt in majhen prostor, seveda v njem cigarete nikakor niso dovoljene, morali pa bi si tudi prizadevati, da nismo glasni ali da drugih ne postavljamo v neprijeten položaj s svojim prerivanjem in prtljago.

6. Stopnice

Ko govorimo o vzpenjanju po stopnicah, bonton pravi, da če so stopnice dovolj široke, lahko moški in ženska gresta vzporedno, če pa ni prostora za oba, je ženska tista, ki gre spredaj. 

Pri spuščanju se vrstni red obrne in gre moški prvi. To pravilo velja zato, da bo moški, če se pravila držimo, zmožen zaščititi žensko ob morebitnem padcu ali nesreči.

bonton
Profimedia
Bonton zahteva, da ženska prva vstopi v dvigalo in ga tudi prva zapusti.

7. Prevzem plašča

Pravi kavalir dobrega obnašanja bo ženski, s katero je v družbi, vedno prevzel plašč in potegnil stol, da se lahko usede. Zelo zanimivo je, da je to izključno spremljevalčeva dolžnost in nikakor natakarjeva. Takšno ponudbo mora moški zavrniti in prevzeti to nalogo nase, s čimer pokaže, da skrbi za žensko, s katero je v družbi.

8. Popravljanje ličil

Čeprav je včasih nepraktično, pravilo zahteva, da si ličil nikoli ne popravljamo v restavraciji oziroma lokalu, temveč to naredimo v toaletnem prostoru.

Zato bo prava dama ogledalo v stavbi opazovala le kot okras in bo za popravilo šminke ali drugih ličil šla v prostor, ki je med drugim namenjen tudi temu.

9. Naročanje v restavraciji

To pravilo se je skoraj popolnoma izgubilo, ker se svet zelo spreminja, po pravilih bontona pa je moški tisti, ki naroči, najprej za žensko in šele potem zase. Ona svojo odločitev prenese moškemu, ta jo nato prenese natakarju. Moški je tisti, ki vedno izbere vino, seveda pa se pred tem posvetuje z žensko.

Preberite tudi:

10. Osebna sporočila

Ker živimo v času, ko vlada tehnologija, zadnje pravilo, ki ga bomo omenili, skorajda nima nobenega smisla, vendar pa v sebi nosi določeno spoštovanje in kulturo. Čeprav pisma žal že dolgo niso več v modi, komunikacija pa poteka skoraj izključno po telefonu ali računalniku, ne pozabite, da se osebna sporočila oziroma tista, ki so naslovljena ljubim in posebnim osebam, vedno pišejo z roko.

Torej, če se odločite, da boste naslednjič nekomu namenili nekaj vrstic, tega ne storite tako, da jih odtipkate, temveč jih lastnoročno napišite na kos papirja. Morda ste res staromodni, vendar boste s to potezo pokazali, da je ta oseba za vas nekaj posebnega.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.