Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Vse, kar morate vedeti o strešnih oknih


V.P.
14. 4. 2025, 07.37
Posodobljeno
08:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Strešna okna so odličen način za vnos naravne svetlobe, svežega zraka in za odstiranje čudovitega pogleda na nebo. Vendar pa določeni pogoji vplivajo na učinkovitost in delovanje strešnih oken. Kako lahko presodimo, ali so prava izbira za naš dom?

stresna-okna, streha, okna, stresno-okno, gradnja
Freepik

Ste si kdaj želeli več naravne svetlobe v svojem domu, a vam okna na stenah niso omogočala rešitve? Strešna okna so sijajna izbira v podstrešnih prostorih z manjšim številom stenskih okenskih odprtin. S pravilno izbiro in vgradnjo lahko poskrbite, da boste izkoristili površine, kjer montaža običajnih oken ni mogoča ter uživali v svetlobi brez nepotrebne vročine ali prekomerne porabe energije.

Kaj so strešna okna?

Strešna okna so zasnovana tako, da skozi streho v prostor spustijo naravno svetlobo, če omogočajo odpiranje, pa nudijo tudi svež zrak. Takšni sistemi so še posebej uporabni v zgodnjih etažah hiš v prostori, ki terjajo obilo naravne svetlobe in zračenja, kot na primer hodniki ali kopalnice. Čeprav so pogosto povezana z večjo porabo energije (zlasti poleti, ko povečajo vnos toplote s sončno svetlobo), pa z izbiro ustreznih materialov in pravilno namestitvijo lahko dosežete odličen učinek brez neželenih temperaturnih sprememb. Strešna okna so vgrajena neposredno v streho in so pogosto opremljena z dvojnim steklom, kar omogoča boljšo toplotno izolacijo.

stresna-okna, streha, okna, stresno-okno, gradnja
Freepik

Zakaj so svetlobniki in strešna okna pomembna?

Če želimo povečati naravno svetlobo v podstrešnih prostorih, ki nimajo tradicionalnih stenskih oken, so strešna okna lahko sijajna rešitev. V primerjavi z navadnimi okni lahko omogočijo več kot trikrat več svetlobe. Odlični so za mansardne kopalnice in spalnice, saj obenem nudijo veliko več zasebnosti in svetlobe, po potrebi pa se jih lahko popolnoma zastre za miren spanec. Poleg tega lahko strešna okna povečajo fleksibilnost pri arhitekturnem oblikovanju, saj omogočajo vnos svetlobe in svežega zraka tam, kjer bi bilo s stenskimi okni težko doseči želeni učinek (npr. v prostorih, kjer želite ohraniti zasebnost ali ustvariti unikatno arhitekturno podobo).

Kako pravilno izbrati strešna okna?

Pri izbiri in vgradnji strešnih oken je pomembno upoštevati več dejavnikov, kot so podnebje, orientacija stavbe, in sezonske razmere. Za območja z več oblačnosti so primerna klasična strešna okna, medtem ko v sončnih območjih zaprti, neprodušni svetlobniki omogočajo večjo količino svetlobe brez prekomernega segrevanja.

Prav tako je treba za dostopnost in uporabno vrednost upoštevati razmerje med velikostjo strešnega okna in velikostjo prostora. Običajno se priporoča, da je površina oken najmanj 10 %, optimalno pa 15-20 % površine tal. Pomembno je tudi, da so strešna okna smotrno umeščena, da zagotavljajo boljšo osvetlitev in preprečuje nastanek senčnih predelov.

Kako obvladovati toploto in energijo?

Strešna okna so lahko vir nezaželene toplote, še posebej v poletnih mesecih, ko je sonce močno in visoko na nebu. V tem primeru je priporočljivo razmisliti o dodatnem senčenju ali uporabi posebnih premazov na steklu, ki blokirajo direktno sončno svetlobo, a še vedno omogočajo prehod naravne svetlobe. Difuzna stekla, ki omogočajo enakomerno porazdelitev svetlobe, so odlična izbira za zmanjšanje bleščanja in zagotavljanje udobne svetlobe v prostoru.

Uporabite lahko tudi različne dodatke za izboljšanje toplotne izolacije strešnih oken, kot so dodatni senčniki, izolirani cevasti sistemi ali zunanje žaluzije, ki zmanjšajo toplotno pridobivanje poleti in toplotne izgube pozimi.

stresna-okna, streha, okna, stresno-okno, gradnja
Freepik

Vgradnja in vzdrževanje strešnih oken

Strešna okna je mogoče vgraditi tako v nove kot v obstoječe stavbe. V primeru prenove je potrebna pomoč usposobljenega mojstra ali gradbenega strokovnjaka. Pomembno je, da so ustrezno vzdrževana, saj so nenehno izpostavljena zunanjim vplivom. Redno čiščenje in občasno vzdrževanje gibljivih delov je ključno za ohranjanje dolge življenjske dobe strešnih oken. V okoljih blizu morja ali v industrijskih območjih je priporočljivo, da čiščenje opravljate pogosteje.

Investirajte v naravno svetlobo

Strešna okna so odličen način za izboljšanje osvetlitve in prezračevanja vašega doma. Čeprav lahko v poletnih mesecih povzročijo neprijetno segrevanje prostora, pravilna izbira in postavitev lahko bistveno izboljšata udobje in energetsko učinkovitost doma. Bodite pozorni na izbiro pravih materialov, postavitev in vzdrževanje teh sistemov, da boste izkoristili vse prednosti naravne svetlobe in svežega zraka v vašem domu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.