© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nič za končnega uporabnika
Čas branja 2 min.

Minister Sajovic pojasnil, kako je s tranzitom orožja iz EU v Izrael


G.G.
STA
7. 7. 2025, 17.36
Posodobljeno
17:55
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ministrstvo za obrambo ne izdaja tranzitnih dovoljenj, niti ne vodi evidenc o morebitnem tranzitu orožja iz članic EU v Izrael, je danes v odgovoru na poslansko vprašanje sporočil obrambni minister Borut Sajovic. Od oktobra 2023 je Slovenija v Izrael izvozila obrambne proizvode v vrednosti 98.905 evrov. Dovoljenja so bila sicer izdana že pred tem.

Borut Sajovic
Sašo Švigelj
Obrambni minister Borut Sajovic.

Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec je na obrambnega ministra Sajovica nedavno naslovil poslansko vprašanje v zvezi s tranzitom orožja prek Slovenije oz. Luke Koper v Izrael v obdobju zadnjih 21 mesecev, ko izraelske sile v Gazi izvajajo uničujočo ofenzivo.

Sajovic je v odgovoru pojasnil, da ministrstvo "ne izdaja tranzitnih dovoljenj, niti ne vodi evidenc o vrsti in količini obrambnih proizvodov" v primeru tranzita obrambnih proizvodov iz držav članic EU v Izrael. "Posledično ministrstvo ne odloča v postopku, ker ne prejme vloge in praviloma ni seznanjeno s količino in vrsto obrambnih proizvodov v tranzitu," je še navedel.

Sicer je bil tranzit v Izrael v tem času odobren v treh primerih, in sicer za švicarska brezpilotna letalnika na poti na servis v Izrael ter vojaško terensko vozilo, ki se je s testiranja oz. predstavitve v Veliki Britaniji vračalo k lastniku v Izrael.

Kot zagotavlja Sajovic, Slovenija od oktobra 2023 ni izdala nobenega izvoznega dovoljenja za končnega uporabnika v Izraelu, je pa na podlagi predhodno izdanih dovoljenj v Izrael izvozila 19 kosov grobo obdelanih odkovkov za minomet v vrednosti 94.905 evrov, 203 kose grobo obdelanih ulitkov iz aluminija v vrednosti 4.000 evrov in 13 brezplačnih vzorcev grobo obdelanih ulitkov iz aluminija.

Izrael je sicer tudi v obdobju pred oktobrom 2023 kršil mednarodno pravo z okupacijo Palestine, kot tudi Sirije. Gaza je bila od umika izraelskih kopenskih sil leta 2005 večkrat tarča zračnih napadov ter je bila ves čas podvržena izraelski blokadi.

Zakon o obrambi, na katerega se je v poslanskem vprašanju skliceval Vatovec, v 77. členu določa, da je za vsak izvoz, uvoz ali tranzit vojaškega orožja in opreme čez državno ozemlje potrebno predhodno dovoljenje ministrstva, če ni drugače določeno z mednarodno pogodbo.

Dovoljenje se med drugim zavrne v primeru, če bi bilo ogroženo izpolnjevanje mednarodnih obveznosti Slovenije, ali če bi se s tem pospeševalo ali omogočalo oborožene spopade v državi, ki je končni uporabnik vojaškega orožja ali opreme. Ministrstvo lahko že izdano dovoljenje tudi razveljavi.

Po podatkih Stockholmskega mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri) so ZDA daleč največji izvoznik orožja v Izrael, med letoma 2020 in 2024 pa je tretjino uvoza zagotavljala Nemčija.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.