Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ormož: Visoke grede v lagunah


Karmen Grnjak
13. 1. 2021, 22.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ormoške lagune so že opremljene z različnimi modeli visokih gred. Sprehajalci si lahko od blizu ogledajo alternativne postavitve, ki - ne glede na bivanjske razmere - vsakomur omogočajo, da vzgoji pridelek.

1610371579_kg_ormoz_visoke_grede.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Sprva je bila za širšo javnost predvidena izvedba učnih delavnic, kjer bi bili predstavljeni različni modeli visokih gred, kot so gomilasta, spiralasta, rastoča in dvignjena. Predstavljeni naj bi bili tudi potrebni materiali in postopek polnjenja visokih gred. Udeleženci bi pridobili ideje in znanje, kako gredo pripraviti, da bi pridelki v njih čim bolje uspevali. Zaradi epidemije pa so postavljavci morali delavnice izvesti v manjšem obsegu; rečeno preprosteje: visoke grede so zgolj postavili. Kljub temu si sprehajalci lahko danes ogledajo različne možnosti, ki jih prinaša nov eko učni vrt. Tako so poimenovali grede, postavljene ob že obstoječem zeliščnem vrtu ob vhodu v ormoške lagune. Na ogled je nova klasična visoka greda, dodatne grede iz švelerjev in pokončne grede, ki pomenijo rešitev za majhne vrtove.

Vse nove visoke grede so izdelane iz naravnih odpadnih materialov, kot so palete in švelerji. V sklopu projekta Zeleni trikotnik jih je izdelalo in postavilo podjetje Eko, zaenkrat pa so zasadili različne trajnice in medonosne rastline za čebele. Poleg tega so obnovili obstoječo visoko gredo. Grede bodo služile informiranju javnosti, pokončne pa bodo še posebej uporabne pri učenju in prepoznavanju procesov rastlinske in živalske simbioze.

Visoke grede tudi za stanovalce v blokih

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.